STEVE SÖZLÜK

A B C D E F G H I J L M N O P Q R S T U V W Z

A

Account: Hesap, kullanıcıların içinde bulunan araçları kullanmasına olanak tanıyan bir bilgisayara, web sitesine veya yazılıma erişimdir. Erişim genellikle bir kullanıcı adı ve parola aracılığıyla elde edilir, ancak kripto para birimleriyle, genellikle özel anahtar ile yapılır.

Addy: Adresin kısaltmasıdır. Adres, halka açık olan ve kripto para biriminin alınmasına izin veren harf ve sayı dizisidir.

Airdrop: Daha fazla talep yaratması umulan insanlara yeni bir kripto para birimini özgürce dağıtma sürecidir. Yeni bir kripto para birimi oluşturulduğunda, kullanıcı kazanması gerekir. Airdrop bunun bir yoludur. Airdropu düzenleyen grup, yeni kullanıcıların daha fazla talep yaratacak şekilde madeni parayı araştırmaya ve paylaşmaya başlamasını sağlar. Bir airdrop başlatmak için, kripto grubu genellikle hali hazırda başka bir kripto para birimine sahip olan kişileri bulur ve bu kişileri bu airdropları kabul edebilecek cüzdanlarla donatılmış olarak tanımlar. Diğer seçenekleri, kişilerin kendi paralarını alacakları bir formu gönüllü olarak doldurmalarını sağlamaktır. NOT: Özel anahtarlarınızı isteyen herhangi bir web sitesine dikkat edin. Onlara güvenmediğiniz sürece özel anahtarlarınızı kimseyle PAYLAŞMAYIN!

Algorithm: Algoritma, bir sorunu çözecek bir dizi adım olarak tanımlanır. Kripto para birimlerinde, bilgileri gizlemek ve ortaya çıkarmak için algoritmalar kullanılır.

Altcoin: Bitcoin dışında herhangi bir kripto para birimi olarak tanımlanır. “Altcoin” iki kelimenin birleşimidir: “alternatif Bitcoin” veya “alternatif para”Kronolojik olarak Bitcoin’den sonra ortaya çıkan ve Bitcoin teknolojilerinde faydalanarak ortaya çıkan tüm kriptopara birimlerini ifade eder. 

Anti-Money Laundering [AML]: Kara Para Aklamayı Önleme veya AML, yasadışı yoldan kazanılan paranın yasal olarak kazanılmış gibi görünen paraya dönüştürülmesini önlemek için tasarlanmış bir dizi yasa olarak tanımlanır. Aklamak sadece kirli bir şeyi temizlemek demektir. Kara para aklama, yasadışı yoldan kazanılan paranın (kirli para) yasal olarak kazanılmış gibi görünmesini (temiz para) yapma sürecidir. Kara para aklamayı önleme kuralları ve yasaları, suçluların paralarını aklamalarını zorlaştırmak için tasarlanmıştır.

ASIC: Uygulamaya Özel Entegre Devre, genellikle ASIC olarak bilinir. “Entegre devre” sadece bir bilgisayar çipidir. “Uygulamaya özel”, belirli bir amaç veya bilgisayar uygulaması için oluşturulmuş olduğu anlamına gelir. Dijital kayıt veya blok zinciri üzerindeki işlemlerin kaydedilmesine yardımcı olmak için kripto para birimlerinde bir ASIC kullanılır. Bu süreç madencilik olarak bilinir.

Arbitraj: Bir pazarda düşük bir fiyata bir şey satın alıp başka bir pazarda kar için satarak para kazanma işidir. Arbitraj, kripto para birimleri dahil hemen hemen her ürünle yapılabilir.

ASIC Miner: ASIC madencisi kısa “Uygulamaya Özel Entegre Devre madencisidir” ve blok zincirini korumak için özel olarak tasarlanmış bir cihaz olarak tanımlanır, bu işlem madencilik olarak bilinir. Uygulamaya Özgü Entegre Devre, kripto para madenciliğinin tek amacı için oluşturulmuş bir bilgisayar çipi veya “entegre devre” dir. Başka bir deyişle, madenciliğin belirli bir uygulaması (amacı veya kullanımı) için tasarlanmıştır. Madencilik, karmaşık bir matematik problemini çözmek, bilgileri gözden geçirmek ve doğrulamak ve bilgilerin blok zincirine eklenebilmesi için yeni bir blok oluşturmak için bilgisayar gücünü kullanma sürecidir. Madencilik, pahalı ASIC madencileri ve çok fazla bilgisayar gücü gerektirir. İnsanlar ASICS satın alır ve kripto para kazanabilmek için çok fazla elektrik için ödeme yapar. ASIC’ler özellikle madencilik için üretildikleri için, işi diğer bilgisayarlardan daha hızlı yaparlar ve daha fazla kazanabilirler.

ATH: “Tüm Zamanların En Yüksek” inin kısaltmasıdır ve bir yatırımın tarihinde ulaştığı en yüksek değer olarak tanımlanır.

Atomic Swap: İki farklı kişinin farklı kripto para birimlerini doğrudan değiştirmesine izin veren bir teknolojidir. Şu anda, Ethereum için bitcoin takas etmek istiyorsanız, başka biriyle takas edemezsiniz. Bununla birlikte, Atomic Swap kullanan herhangi bir jeton, Atomic Swap kullanılarak da başka bir jetonla değiştirilebilir

Audit Denetim, bir kuruluşun hesaplarının resmi olarak incelenmesidir. Yapılan işlemleri adil ve doğru bir şekilde yansıttığından emin olmak için kuruluşun kayıtları incelenir ve kontrol edilir. Bu normalde bağımsız bir kuruluş tarafından yapılır. Çalışanların kendileri tarafından yapılırsa buna iç denetim denir. 

ATL Tüm zamanların en düşük seviyesi” anlamına gelir ve ATH’nin veya “tüm zamanların en yüksek seviyesi” nin tersidir. ATL, bir madeni paranın veya bir kişinin tüm cüzdanının fiyatının değer açısından şimdiye kadarki en düşük seviyede olduğunu belirtmek için kullanılır. 

ATH  İngilizce “All Time High” kelimelerin kısaltması olan ATH, kriptopara fiyatının bir itibari para birimi (Dolar, Türk Lirası, Euro vd.) karşısında ulaştığı en yüksek değeri ifade eder. Tüm Zamanların En Yüksek” inin kısaltmasıdır ve bir yatırımın tarihinde ulaştığı en yüksek değer olarak tanımlanır. 

APY belli bir zaman dilimi  boyunca banka hesabında kazandığınız para veya faiz miktarını ifade eder. Not, buna bileşik faiz dahildir. Bir faiz oranı, bileşikte etkili olmadığı durumlar haricinde APY’ye benzer.  Faiz getiren bir varlık veya tasarruf hesabına. APY yüzdesi tahmin edilirken bileşik faiz dikkate alınmalıdır. % 5‘lik APY, tam olarak bir yıl sonra 100 TI ‘ı 105 TI‘ e çevirecektir. Kriptopara birimlerin’son dönemler’de popüler olan apy  en az 7 gün ile 1 yıl aralığında konumlanmıştır. 

API Programming Interface’in kısaltmasıdır. Bu, verileri kolayca almak veya verileri veya komutları geri göndermek için uygulamaların veya web sitelerinin bir arayüzünü ifade eder. Bu, kripto piyasasının içinde ve dışında yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Örneğin, Youtube ve Telegram’ın kullanışlı API’leri vardır, ancak kripto alanında hemen hemen her kripto borsasında fiyat verilerini almak ve hatta Coinigy gibi harici programlarla işlem yapmak için bir tane vardır. Örneğin Etherscan.io gibi blok kaşifleri, işlem, cüzdan ve madeni para tedarik ayrıntılarını almak için API’lere de sahiptir. 

Ape (aping) Kripto para birimi alanlarında aping veya,  ape işleme girmeyi ifade eder. Sohbetlerde ve Twitter’da çok kullanılan argo bir terimdir. Örneğin, “Hangi token ile ilgileniyorsun?”, “Hangi coin  satın alıyorsun?” Anlamına gelir. 

Anonymous Anonim, anonimliği ifade eder. Blockchain dünyasında bu önemli bir konudur. Bitcoin işlemleri bir dereceye kadar anonimdir, ancak işlemler blok zincirinde kalıcı olarak görülebilir. Sonunda onu bir kişiye bağlamak mümkün olacak. Bu, Monero ve PivX gibi gizlilik odaklı kripto paraların yaratılmasına yol açtı. Anonim, son yıllarda ajansların ve hükümetlerin web sitelerine birkaç (DDOS) saldırı gerçekleştiren uluslararası bir aktivist ve “bilgisayar korsanlığı” grubuna da atıfta bulunabilir. 

AMA Bana istediğini Sor” un kısaltmasıdır. Bu, bir kişiye veya takıma sorulabilecek bir dizi soruyu ifade eder. Kripto dünyasında bu, topluluktan gelen soruları yanıtlamak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Cevaplar bir Youtube canlı akışı yoluyla verilebilir, aynı zamanda bir blog gönderisinde veya telegram’da yazılı olarak da verilebilir. 

Alphanumeric Alfasayısal, hem harflerden hem de sayılardan oluşan bir kod veya şifre gibi dizeleri ifade eder. 

Affiliate link Bağlı kuruluş bağlantısı, özel ve çoğunlukla benzersiz bir kimlik içeren belirli bir URL’dir. Bu URL, bir web sitesi bir “satış ortağı programı” sunduğu gibi belli oranda kazançlar elde edilebilir kılar.Affiliate linkler sayesinde kampanyanın tüm istatistikleri kolayca tutulabilir ve reklamcının veya pazarlamacının sunduğu performans kolayca incelenebilir. 

Address Taraflar arasında kriptopara alımı ve gönderimi gerçekleştirmek üzere paylaşıma açık bir şekilde kullanılan ve alfa numerik karakterlerden oluşan güvenli tanımlayıcı niteliğindeki kod kümesini ifade eder. 

Accumulation Kriptopara fiyatının yükseliş ya da düşüş dalgalanmaları olmadan bir süre dar bir fiyat aralığında hareket etmesini ifade eder. 

Abstract Bir “özet” (teknik) bir belgenin özetidir.  “teknik incelemenin” başlangıcıdır. 

Attack 51% Bir % 51 saldırısı, hash oranının% 50‘sinden fazlasını elinde tutan bir grup “madenci” tarafından bir blok zincirine olası bir saldırıyı ifade eder. Böyle bir durumda “madenciler” teorik olarak ağın hash oranının çoğunluğunu elinde tutan kişi, işlem onay gücüne sahip olur ve çift harcama yapabilir.

B

Bitcoin (BTC): Kripto para birimi hareketini başlatan erken bir dijital nakit olarak tanımlanıyor. Satoshi Nakamoto adıyla geçen bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2009 yılında oluşturuldu. Bitcoin benzersizdir çünkü hükümetin / bankanın yarattığı paraya dayanmaz. Ek olarak, işlemler doğrudan kişiler arasında gerçekleşir (gerçek isimleri bilinmemektedir), yani banka veya aracı yoktur. Her işlem, dünya çapında birçok kişi tarafından tutulan ve “blok zinciri” olarak bilinen dijital bir kayıt üzerine kaydedilir. Blok zincirindeki veriler halka açıktır ve birçok bilgisayarda saklanır. Aynı anda muhafaza edilen çok fazla kopya olduğundan, işlem ve bankacılık verileri çok güvenlidir ve manipüle edilmesi neredeyse imkansızdır. Bireyler, dijital cüzdanlarını kullanarak bitcoinlerini korurlar. Cüzdan, yalnızca uzun bir harf ve rakam dizisi olan bir anahtar kullanılarak erişilebilen bir yazılımdır. Bitcoin’in popülaritesi nedeniyle, kripto para piyasasında bir çapa haline geldi. Bu, bitcoin’in fiyatı yükselip düşerken diğer kripto para birimlerinin fiyatlarının da hareket ettiği anlamına gelir.

Bitpay: Çevrimiçi mağazaların bitcoin’i ödeme olarak kabul etmesine izin veren çevrimiçi bir bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısıdır.

Bitstamp: Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz yada satabileceğiniz popüler Bitcoin borsasıdır.

Block: Blok, bir blok zinciri içinde oluşturulan tek bir dijital kayıt olarak tanımlanır. Her blok bir önceki bloğun bir kaydını içerir ve birbirine bağlandığında bunlar “zincir” olur. Blockchain teknolojisi kalıcı, güvenli dijital kayıtlar oluşturur. Blok zincirini bir kayıt defteri olarak hayal ederseniz, o kitaptaki her sayfa bir “blok” olarak bilinir.

Block Reward: Blok ödülü, blok zincirini sürdüren kişiler tarafından kazanılan para olarak tanımlanır. Blok zincirini korumak, güvenilir olduğunuzun bir garantisi olarak bilgisayar gücü ve elektriği veya büyük miktarda kripto parayı riske atmayı gerektirir. İnsanlar para kazanmak için blok zincirini sürdürürler. Bu işi yapan herkes dijital para olarak bir ödül kazanmaya hak kazanır.

Blockchain: Bir grup insanın bir konuda anlaşmaya vardığını kanıtlamak için kullanılan dijital bir kayıt olarak tanımlanır. Blok zinciri kayıtları kalıcıdır ve çok güvenlidir, manipülasyonu önler. Blockchain teknolojisinin ilk örneği, Bitcoin işlemlerinin ilk kayıtlarıdır.

 Bag Çanta / Sepet  Kriptopara portföyünü ifade eder.  

Bag Holder Çantacı / Sepetçi  Portföyünde bir veya daha fazla kriptoparayı uzun süreli olarak saklayan kullanıcıları ifade eder. Bu kullanıcılar, kriptoparaların fiyatları düşmesine rağmen satış yapmayı tercih etmezler. 

Bear / Bearish Düşüş’ piyasası, tüm (kripto) piyasa eğiliminin aşağı doğru bir düşüş içinde olduğu anlamına gelir. “Düşüş” ün zıttı “boğa” olarak adlandırılır.

Bear flag Ayı bayrağı, piyasanın muhtemelen düşüş eğilimine başlayacağına dair fiyat grafiğinin bir göstergesidir. Bu, “boğa bayrağı” nın tam tersidir. 

 

Bear Trap Bir ayı tuzağı , bir kripto para biriminin performansı tersine dönen bir fiyat trendinin yanlış sinyallerini gösterdiğinde ortaya çıkan bir piyasa modelidir

Bearwhale “Ayı balinası”, kriptopara birimlerin’de çok büyük bir konuma sahip, ancak “düşüş” vizyonuna sahip kişidir. Ayı balinası, pozisyonunun bir kısmını satmak için her fırsatı değerlendirecek ve bu da fiyatın önemli ölçüde artmasını engelleyecektir. 

BECH32 Bitcoin adres formatıdır. Bu adresler her zaman “bc1” ile başlar ve bu nedenle “bech32 adresleri”, “bc1 adresleri” olarak da bilinir.  

Billion Bir milyar, (1.000.000.000′)dur. Bu kadar büyük bir rakam olduğu için bin milyon olduğunu da söyleyebilirsiniz. Çoğu insan için bu daha anlaşılır bir sayıdır. İlk 10’daki tüm madeni paraların piyasa değeri bir milyardan fazla. 

BIP (Bitcoin Improvement Proposal) Bitcoin İyileştirme Önerisi” nin kısaltmasıdır. Bu, tasarım sorunları gibi işlevleri ve diğer sorunları tanıtmanın standart bir yoludur. Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı ve dolayısıyla resmi bir yapının olmaması nedeniyle, bu sistem Bitcoin’i sağlam temellere dayanan ve fikir birliğine dayalı bir şekilde iyileştirmek için kullanılır. 

Bit Bitcoin’in 1 milyon parçasından birini (0.000001 BTC) ifade eder. (Bkz. μBTC) 

Bitcoin ATM Bitcoin transfer edip nakit para çekilebilmesine olanak sağlayan para çekme makineleridir. Bitcoin ATM’lerine Bitcoin transfer ederek ATM’den nakit para çekebilirsiniz. Destekleyen cihazlarda nakit para yatırarak, Bitcoin alabilmeniz de mümkündür. 

Bitcoin Pizza Bilinen ilk Bitcoin ile satın alınan işlemdir. O zamanlar bu pizza için ödenen miktar , bugün bir servet değerinde olup 10.000 bitcoin’i ifade etmektedir. 

Bittube BitTube, yayıncıların içerikleriyle para kazanabilecekleri reklamsız bir video platformudur. Youtube’a alternatif olarak görülebilir. Bazen Youtube’daki videolar platform tarafından para kazanıyor, bazılarının BiTube’a geçmesine veya yeniden yayınlamasına neden oluyor .

 

Block Explorer Blockchain işlemlerini izlemek için çevrimiçi bir hizmettir. Genellikle, oluşturulmakta olan tüm yeni blokları görebileceğiniz bir web sitesidir. Ayrıca işlemleri ve cüzdan adreslerini de arayabilirsiniz. En iyi bilinen blok kaşifleri, Bitcoin için blockchain.info ve Ethereum için etherscan.io’dur. 

Block Height Bir blokzincirinde ortaya çıkmış blok sayısını ifade eder. Örneğin, başlangıç bloğu sıfır yüksekliğine sahiptir. 

Block Size Bir blok zincirindeki her bloğun boyutunu temsil eder. İşlemler bir blok zinciri bloğunda saklanır. Bitcoin için bu, blok başına 1MB ile sınırlıdır. Bloklar daha büyük olduğunda daha fazla işlem saklanabilir. Bu, birçok altcoin için geçerlidir. Gerekli depolama alanı gibi büyük blokların dezavantajları da vardır. Ayrıca, büyük blokların bir sonucu olarak işlem ücretleri çok düşük olursa, madenciler için daha az çekici hale gelebilir. 

Blockchain Bloklar üzerinde verilerin değiştirilemez bir şekilde saklanmış olduğu devamlı olarak büyüyen merkeziyetsiz veritabanını ifade eder. Verilerin yer aldığı şifrelenmiş veri kümesi olan “blok” ile bu blokların hemen önceki bloklara şifrelenmiş imzalar yoluyla bir araya gelmesini ifade eden “zincir” ifadelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Blockchain Platform Blokzinciri Platformu Kripto varlıkların üretilip dağıtılmasına ya da kullanıcıların birbirleri arasında dijital varlıkları takas edebilmesine aracılık eden çok amaçlı blokzincirEthereumWaves, Neo vb.) 

Bollinger Band John Bollinger tarafından geliştirilen, basit hareketli ortalamaları esas alan indikatörün adıdır.Bollinger bantları fiyatların göreceli olarak yüksek veya düşük olduğu hakkında fikir vermektedir. Bu indikatörün değerlendirmesine göre fiyat; üst banda yakınsa göreceli olarak yüksek, alt banda yakınsa göreceli olarak düşüktür. 

Bot Sistemlerle veya kullanıcılarla etkileşime girebilen, İnternet gibi bir ağ üzerindeki özerk bir programdır. Genellikle belirli manuel görevleri otomatikleştirmek için tasarlanmıştır.  

Bounty program Kripto paraların arkasındaki ekip tarafından yapılan basit görevlerdir. Bunlar, bir Telegram kanalına katılmak veya (yeniden) tweet atmak kadar basit olabilir. Örneğin bir çeviri işi gibi biraz daha zor olabilir. Katılımcılar, bu ödülleri tamamlamaları karşılığında kriptopara şeklinde ödüller alırlar. 

 Breakout Formasyon içinde sıkışan fiyatın sert şekilde kırılması. 

 Brute Force Attack (BFA)  Bilgisayar korsanı tarafından bir şifre veya PIN üzerinden gerçekleştirilen saldırıdır. Otomatik bir komut dosyası, parola veya PIN tahmin edilinceye kadar olabildiğince hızlı bir şekilde olabildiğince çok farklı kombinasyon yürütmeye çalışır. 

 BTD/BTFD  BTF veya BTFD, “Satın al” anlamına gelir. Bir fiyat düştüğünde coin satın almayı ifade etmenin bir yoludur. Bu çoğunlukla Telegram gibi sohbet gruplarında kullanılır. 

Bug Bounty Kriptopara platformlarında veya kriptopara projelerinin kodlarında ya da uygulamalarında yer alan güvenlik açıklarını ve sistem hatalarını raporlayanların ödüllendirdiği süreci tanımlamak için kullanılır.

Bull flag Boğa bayrağı, piyasanın muhtemelen yukarı doğru bir trend başlatacağına dair fiyat grafiğinin bir göstergesidir.  

Bull market Boğa piyasası, menkul kıymetlerin fiyatlarının yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği finansal piyasaların durumudur. Bu konsept artık kripto piyasasına da uygulanabilir. Fiyatlar her gün yükselir ve düşer, ancak boğa piyasası terimi yalnızca yükselen fiyatların daha uzun dönemleri için ayrılmıştır. Bu aylarca hatta yıllarca sürebilir.  

Bull Trap Boğa tuzağı, fiyatın tekrar yükseleceğine dair yanlış bir sinyaldir (ayı piyasası sırasında). Ancak, kısa bir yükselişin ardından fiyat tekrar keskin bir şekilde düşer. 

Bullish Yükseliş piyasası, tüm (kripto) piyasanın yükselme eğiliminde olduğu anlamına gelir. 

Burned Coin Üretilmiş ancak herhangi bir sebeple geliştiriciler ya da kullanıcılar tarafından kullanılamaz hale getirilmiş kriptopara miktarını temsil eder. Kriptopara bir kere yakıldıktan sonra tekrar transfer edilemez ya da harcanamaz. 

 

C

CPU: Merkezi İşlem Birimi, işlemci veya CPU, bilgisayarın beyni olarak tanımlanır. Bir bilgisayarın farklı bölümlerinin birlikte çalışmasını sağlar. Çoğu CPU, alt tarafında çok sayıda küçük metal kablo bulunan küçük, siyah bir karedir. CPU’lar genellikle bilgisayar hızı hakkında konuşurken tarif ettiğimiz şeydir. Saat hızı olarak da adlandırılan bu hız, kısaca gigahertz veya GHZ cinsinden ölçülür. Bir CPU’nun saat hızı 1 hertz olsaydı, saniyede b çok basit görev yapabilirdi. Günümüzde çoğu akıllı telefon, 1 GHz’den daha fazlasını ölçen işlemcilere sahiptir. 1 GHz işlemci, saniyede 1 milyardan fazla görevi gerçekleştirebilir. Saat hızına ek olarak, CPU sayısı hızı ve gücü etkileyebilir. Bir bilgisayar ne kadar çok CPU’ya sahipse, o kadar çok görevi işleyebilir.
1 CPU = Tek çekirdekli işlemci
2 CPU = Çift çekirdekli işlemci, tek bir çekirdeğin iki katı kadar işleyebilir.
4 CPU = Dört çekirdekli işlemci, bir çift çekirdeğin iki katı ve tek bir çekirdeğin dört katı kadar işleyebilir.

Cryptocurrency: Nasıl ve ne zaman oluşturulduğunu kontrol etmek için teknolojiyi kullanan ve kullanıcıların nakit paraya benzer şekilde doğrudan kendi aralarında değiştirmelerine izin veren elektronik bir paradır.

Cryptography: Kriptografi, sıradan bilgileri okunamaz hale getirme çalışması olarak tanımlanır. Kriptografinin amaçları şunları içerebilir:
Gönderenin aslında mesajı gönderdiğini kanıtlamak.
Onaylı bir kimlik sağlanana kadar bilgileri gizli tutmak.
Hırsızlık ve değişikliklerin önlenmesi.
Mikro noktalar ve bilgisayar programları kullanarak sözcükleri görüntülerde saklamak da dahil olmak üzere birçok kriptografi türü vardır. Kripto para birimleriyle, parayı ve onları şifreli, okunamaz bir biçimde gönderen kişileri saklıyoruz.
Bilginin kilidi açılabilir ve anahtar olarak da bilinen bir kod kullanılarak okunabilir hale getirilebilir. Anahtar, bir dizi harf ve rakamdan oluşur.

Cryptoanalysis: Kriptoanaliz, okunamayan, gizli bilgileri tekrar okunabilir hale getirme çalışmasıdır.

Crypto: Kripto, kriptografi veya kripto para biriminin kısaltmasıdır. Crypto- “gizli” anlamına gelen Yunanca sözcükten gelir.

Cryptology: Kriptoloji, bilgilerin gizlice gönderilebilmesi için bilgilerin tekrar okunamaz veya okunabilir hale getirilmesidir.

Candlestick Chart “Mum çubuğu grafiği”, ticarete konu olan bir etkinin fiyatını temsil etmenin bir yoludur. Bir mum çubuğu belirli bir dönemi temsil eder (bir gün, bir saat, çeyrek saat, vb.). Mum çubuğunun ‘gövdesi’ açılış ve kapanış fiyatını temsil eder. Zirveler, dönemdeki en yüksek ve en düşük fiyatı gösterir.

 Cash Tedavülde olan paranın fiziki basılı hali olan kâğıt veya madeni parayı ifade eder. 

Central Ledger Finansal işlemleri kayıt altına alan ve banka gibi) merkezi bir yönetim tarafından yönetilen kayıt defterini ifade eder. 

Centralized Belirli bir yapının, bir merkezden idare edileme şeklini ifade eder. Örneğin, hükümetler ve şirketler merkezileştirilmiştir.  Bir merkezden yönetilen ve az sayıda node’un tüm ağı kontrol altında tutabildiği yapıyı ifade eder.

Chain Split Bir blokzincirin teknik değişiklik ya da bir gereklilik nedeniyle birden fazla kola ayrılmasını ifade eder. Hard fork’lar buna örnektir,

Change   Bitcoin transferlerinde, gönderilen tutar, adreste bulunan tutardan az ise, gönderilen tutar ve işlem ücretinden arta kalan kısım para üstü) cüzdandaki başka bir adrese change address) gönderilir. Bunun nedeni, Bitcoin transferlerinde, değer transferi yapılırken sahipliğin transfer edilmesidir. Transfer edilen tutarın sahipliği, yeni sahibine aktarılırken, kalan tutar, sahipliğinin belirlenmesi için yeni bir adrese aktarılır. 

Change Address  Bitcoin transferlerinde, gönderilen tutar, adreste bulunan tutardan az ise, gönderilen tutar ve işlem ücretinden arta kalan kısım para üstü) cüzdandaki başka bir adrese gönderilir. Bu adres para üstü adresi olarak tanımlanır ve adresin kontrolü özel anahtarı) aynı kullanıcıdadır. 

Cipher Veriyi özel veya gizli yollarla kodlayan ve bu kodu çözen kodlanmış algoritmayı ifade eder. 

Circulating Supply Bir kripto para biriminin veya alım satımı yapılan ürününün piyasada dolaşan toplam sayısı. 

Client Blokzincirinde işlem yapılmasına olanak sağlayan bir masaüstü, dizüstü bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinde çalışan yazılım programını ifade eder. 

Cloud Mining Bulut madenciliği, uzaktan bağlantı ile normal madencilik gibidir,  Bu genellikle elektrik maliyeti düşük bölgelerde bulunan şirketlerden kiralanmaktadır. Bu şirketler, sınırlı veya kalıcı bir süre için madencilik sözleşmeleri sunar. Bu süre zarfında madencilik ödülleri hesabınıza veya cüzdanınıza yatırılır. Miktar, satın aldığınız hash gücüne ve madencilik zorluğuna bağlı olacaktır. 

CMC Coinmarketcap’ın kısaltmasıdır. Bu, kripto para birimlerini ve borsaları listeleyen ilk web sitelerinden biridir. 

Coin Kendisine ait bir blokzinciri platformuna sahip olan ve bir projeden bağımsız olarak faaliyet gösterebilen, bir ödeme methodu olarak kullanılabilen para birimi benzeri dijital değer temsilini ifade eder. Ayrıca kriptopara birimleri  için kullanılan genel terimdir. 

Coin Burn Kriptoparaların belirli bir kısmının, proje ekibi veya kriptopara sahibi tarafındna tekrar kullanılamaz hale getirilmesini ifade eder. Yakılan kriptoparalar dolaşımdaki toplam adedin azalmasına neden olur. 

Cold Storage Kripto para birimine özel anahtar ile erişim sağlanan internet üzerinden erişilemeyen bir yerde depolamayı ifade eder. Bu, çevrimdışı bir ortamda bir donanım cüzdanı, kağıt cüzdanı veya yazılım cüzdanı üzerinde yapılabilir. 

Cold Wallet Özel anahtarlar ve İnternet ile erişimin doğrudan yapılmadığı kripto para birimini depolamak için kullanılan bir cüzdandır. “ 

Collateral Bir kredi için teminat olarak kullanılabilecek bir varlığı ifade eder, ancak yalnızca borç veren bunu kabul ederse. DeFi, kripto dünyasında hızla büyüyor ve teminat destekli krediler giderek daha yaygın hale geliyor ve teminat olarak kullanılabilecek kripto para birimleri veya tokenlerin sayısı giderek artıyor. Kriptopara piyasalarında  sadece ödünç vermek için kullanılmaz, bazen (ana) düğümleri çalıştırırken de kullanılabilir. Chainlink, düğümün oracle hizmetleri sağladığı bu uygulamaya güzel bir örnektir. Genellikle, düğüm yalnızca belirteçlerde yeterli teminat sağlanırsa işlemleri kabul eder. Bu teminat, düğümde yanlış veri sağlamak gibi bir duruma girer ise müşteriyi tazmin etmek için kullanılır. 

Collateral Bir kredi için teminat olarak kullanılabilecek bir varlığı ifade eder, ancak yalnızca borç veren bunu kabul ederse. DeFi, kripto dünyasında hızla büyüyor ve teminat destekli krediler giderek daha yaygın hale geliyor ve teminat olarak kullanılabilecek kripto para birimleri veya tokenlerin sayısı giderek artıyor. Kriptopara piyasalarında  sadece ödünç vermek için kullanılmaz, bazen (ana) düğümleri çalıştırırken de kullanılabilir. Chainlink, düğümün oracle hizmetleri sağladığı bu uygulamaya güzel bir örnektir. Genellikle, düğüm yalnızca belirteçlerde yeterli teminat sağlanırsa işlemleri kabul eder. Bu teminat, düğümde yanlış veri sağlamak gibi bir duruma girer ise müşteriyi tazmin etmek için kullanılır. 

Confirmation Bir işlemin başarılı şekilde şifrelenerek blokzincirine eklenmesi işlemini ifade eder. Kriptopara borsalarında madencilik sistemine bağlı olarak transfer işlemlerinin geçerli sayılabilmesi için gerekli olan onay adetleri farklılık gösterir. Örneğin, Bitcoin transferleri 2 onay ile doğrulanırken Ethereum transferleri 20 onay aldığında doğrulanmış sayılır.) 

Consensus Blockchain dünyasındaki fikir birliği, çoğunlukla minimum% 51’e ayarlanan bir çoğunluk tarafından yapılan bir uzlaşma olarak tanımlanabilir. (Blockchain) ağındaki varlıkların veya kişilerin% 51’i, bir işlem veya sistem değişikliği gibi bir değişikliği kabul ettiğinde fikir birliğine varılmış olur. Bir blok zincirindeki işlemlerin geçerliliğinin doğrulanması ve merkezi olmayan sistemleri yönetmek için bir yönteme sahip olması gerektiğinden, fikir birliğine sahip olmak, kripto para birimi alanının çok önemli bir parçasıdır. Örneğin bir hard-fork gerçekleştirmek için bir fikir birliğine ihtiyaç vardır. 

 Consortium Blokchain Organizasyonel bir uzlaşmaya dayanan, “yarı özel” olan ve kontrollü bir kullanıcı grubuna sahip, ancak farklı organizasyonlarda çalışabilen blokzinciri yapısını ifade eder. Açık blokzinciri yapıları ile herkese açık blokzinciri yapılarının bir bileşimini ifade eder.

Contract address DApp platformunda akıllı sözleşme tarafından kullanılan bir adrestir. Ethereum için her bir belirteç ERC-20 standardına dayanır ve bir sözleşme adresine sahiptir. 

Correction Fiyat yükseldikten veya düştükten sonra tam tersi yönde gelen bir fiyat hareketidir (yukarı veya aşağı). Bu, karlarını almak isteyen tüccarlardan kaynaklanmaktadır. Bu hem uzun hem de kısa pozisyonlarda gerçekleşir. 

Crypto Gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği unsurlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütününü ifade eder. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır. Kriptopara birimleri ve blok zinciri endüstrisine atıfta bulunan genel bir terim olarak’’da kullanılır. 

Cryptoassets Dağıtık defter teknolojisinin bir uygulaması olarak ortaya çıkan ve elektronik ortamda aktarım, saklama ve takas faaliyetlerine konu edilebilen bir değerin veya sözleşmeden doğan bir hakkın güvenli dijital ortamda kriptografik olarak temsilini ifade eder. 

Cryptographic Hash Function  Kriptografik özet fonksiyonu Blokzincire yazılacak verilerin kriptografik şifreleme algoritmalarıyla şifrelenmesi, verinin belirli karakter sayısına indirilmesini ifade eder.. SHA256 algoritmasıyla şifrelenen her veri 64 karaktere indirgenir)

Cryptojacking Kripto madencilik saldırısı Siber saldırganların, cihazlara yükledikleri zararlı yazılımlar ile kullanıcının bilgisi dışında bilgisayar veya mobil cihazların işlemci veya grafik kartları kullanılarak kriptopara madenciliği yapmasını ifade eder.

CT Twitter’da aktif olan ve blockchain ile ilgili her şey hakkında konuşan küresel kripto meraklıları grubunu ifade eden ‘Crypto Twitter’ın kısaltmasıdır.  

Custodial  Emanetçi Kriptopara cüzdanlarının özel anahtarlarını saklayarak güvenliğini temin etmek üzere servis sağlayıcı, kriptopara borsaları veya bir platform gibi üçüncü bir kişiye yetki verilmesini ifade eder. Bu üçüncü kişiler, özel anahtarları kullanıcı adına saklar ve kullanıcıya erişim için kullanıcı adı ve parola tanımlar.

Cypherpunk Şifrepunk  Sosyal ve politik değişim amacıyla mahremiyeti desteklemek için geniş bir kriptografi ve teknoloji kullanımını savunan kişiye “Cypherpunk” denir. Bu insanlar, 1980’lerden beri var olan aktif bir topluluk oluştururlar. Bitcoin muhtemelen “Cypherpunks” tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca gizliliği sağlamak için bir bilgisayar ağına erişirken şifreleme kullanan özellikle devlet yetkililerinden bir kişiyi ifade eder.

CZ CZ, Changpeng Zhao (Çince’de 赵长鹏) anlamına gelir. Coinmarketcap’in sahibi olan cryptocurrency exchangeBinance’in kurucusudur, 2020’deki satın alımlarından beri. Binance popüler bir borsa olduğundan, CZ kısaltması bu borsayla ilgili olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.  

D

Ddos: Dağıtılmış Hizmet Reddi veya DDoS, gerçek kullanıcıların hizmetten yararlanmasını engelleyerek hizmetin yavaşlamasına veya kapanmasına neden olan bir web sitesine veya başka bir çevrimiçi hizmete yapılan bilgisayarlı bir saldırıdır. DDoS, bir bilgisayarın sahiplerinin bilmediği diğer birçok bilgisayarın kontrolünü ele geçirmesi ve bilgisayarları bir çevrimiçi hizmete yönlendirmesi nedeniyle oluşur. Tek bir çevrimiçi hizmetle bağlantı kurmaya çalışan binlerce bilgisayar olduğu için, bunalır ve gerçek müşterilerine hizmet sağlayamaz.

Double Spending: Çifte harcama, aynı paranın iki tarafa vaat edildiği ancak yalnızca bir tarafa verildiği dijital para kullanılarak yapılan bir aldatma şekli olarak tanımlanır. Başarıyla tamamlanırsa, iki alıcıdan birine ödeme yapılmayacaktır. Bitcoin, çifte harcamayı önlemek için iyi bir çözüm sunan ilk dijital paraydı. Bitcoin, blok zinciri olarak bilinen kalıcı, halka açık ve dijital bir kayıt defteri ile çift harcamayı önler. Bu blok zinciri herhangi bir bilgiyi kaydedebilir. O kitaptaki her sayfa bir blok olarak kabul edilebilir. Blockchain halka açık olduğundan, birçok kişi bilgisayarlarını kullanarak aynı anda bilgi doğruluyor ve kaydediyor. Bu ağdaki yeterli sayıda kullanıcı işleminizi onayladıktan sonra, çifte harcama isteyen kişi yapamaz.

DAO: Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar ayrıca DAO, bir bilgisayar ağı tarafından desteklenen lidersiz organizasyonu tanımlar. Merkezi olmayan bir sistem olması için merkezi bir konuma sahip olmaması gerekir, çünkü bir bilgisayar ağı üzerinde çalışmaktadır. Ve tek bir lider olmadığı ve uyması gereken kendi kuralları olduğu için özerktir veya kendi kendini yönetir.

DEX: Merkezi Olmayan Borsa veya DEX, kripto para birimlerinin, bir şirketin parasını veya kriptosunu onlar için tutmadan, doğrudan kişiden kişiye alınıp satıldığı bir yer olarak tanımlanır. Merkezi bir borsada, müşteri kriptolarını borsaya verir ve güvenli bir şekilde tutacaklarına güvenir. Değişim, bu depozitonun değerini hareket ettirmelerine ve daha sonra temsil ettikleri kripto para biriminde çekmelerine olanak tanır. Merkezi olmayan bir borsa, kripto paranızı sizin için tutacak birine güvenmenizi gerektirmez. Bu pozitif kalite, “güvensizlik” olarak bilinir.

DApp: Merkezi Olmayan Uygulama veya dApp, teknolojisinin bir bilgisayar ağında halka açık olarak çalışan bir yazılım uygulaması olarak tanımlanır. Bir dApp ile teknoloji, tek bir kuruluş yerine birçok kişi tarafından sürdürülmektedir. Bu ağ, teknoloji güvenliğini sağlar. Bir bilgisayar korsanı, neredeyse tüm ağ bilgisayarlarına erişemedikleri ve orada ayarlayamadıkları sürece uygulamanın verilerini yanlış bir şekilde değiştiremez. dApp ayrıca “DApp” veya “Dapp” olarak da yazılabilir.

Deposit: Depozito, daha sonra güvenliğini garanti eden bir bankaya verilen para olarak tanımlanır. Ancak, birisi kripto para yatırdığında, parayı transfer etmez. Aslında kriptolarının sahipliğini ve erişimini devreder. Kripto para birimlerini başka bir türle takas etmek isteyen çoğu kişi, borsa denilen şeyi kullanır. Bir kullanıcı bir borsaya kripto yatırdığında, aslında yaptığı şey sahipliğini ve kripto erişimini borsaya aktarmaktır. Başka bir deyişle, özel anahtarlarını iptal ediyor ve borsanın özel anahtarlarına erişimlerini tamamen devrediyorlar.

Decryption: Şifre çözme, okunamayan gizli bilgileri siz veya bilgisayarlar için okunabilir bir biçime dönüştürme işlemidir.

Dag Directed Acyclic Graph Yönlendirilmiş asiklik grafik  Bir uçtan başlayarak birbirine temas etmeden, aynı noktaya geriye dönmeden, tekrarlamadan uzayan eğriyi ifade eder.

Dark Web İnternetin özel yazılım ve / veya erişim izni olmadan kolayca erişilemeyen bir kısmına atıfta bulunur. İçerik genellikle Google arama makinesi tarafından dizine eklenmez ve şifre korumalı olabilir. Bilgi ve içerik gizli ve hatta yasadışı olabilir. 

Date Of Launch  Çıkış (lansman) Tarihi  Kriptopara arzı kapsamında halka arz edilecek olan token/jetonların ilk çıkış tarihini ifade eder.

DCA (Dollar-cost averaging) DCA, Dolar-Maliyet ortalamasının kısaltmasıdır.Yatırım yapmak için sabit bir miktarın dolar olarak kullanıldığı bir yatırım tekniğidir. Miktarın tamamı tek seferde değil, fiyatı ne olursa olsun sabit bir programa göre kullanılır.  Kripto alanında, bir terim aynı zamanda kişilerin bir madeni paranın büyük bir fiyat düşüşünden sonra düşük miktarda satın aldığını belirtmek için de kullanılır. 

Dead Cat Bounce Ölü Kedi Sıçraması Kriptopara fiyatının gözardı edilemeyecek bir düşüş hareketinden sonraki kısa süreli yükselişini ifade eder.

Decentralized Merkezi olmayan Kontrolün tek merkezden gerçekleşmediği, dağıtık ve bağımsız yapıyı ifade eder

Decentralized Applications (dApps) Merkeziyetsiz uygulamala  Merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan uygulama. Uygulama tek bir sunucuda barındırılmak yerine ağa bağlı tüm sunucularda çalışır.

Decentralized Autonomous Organizations (DAO) Merkeziyetsiz otonom organizasyon Akıllı sözleşmelerde kodlanmış kuralların uygulandığı organizasyonu ifade eder.

Decentralized Exchange (DeX) Merkeziyetsiz borsa  Merkezi bir kontrole ihtiyaç duymaksızın kriptopara ve diğer dijital varlıkların eşler arasında alım satım işlemlerini sağlayan platformu ifade eder.

DeFi “Merkezi Olmayan Finans” ın kısaltmasıdır. Blockchain teknolojisini kullanan çeşitli finansal araçlar, uygulamalar ve hizmetlerden oluşan yeni bir finansal ekosistem olarak tanımlanabilir. Bu, tüm bu projeler için genel bir terimdir ve her geçen gün büyümektedir. DeFi işlevselliğinin örnekleri, stablecoin, merkezi olmayan borsalar, türevler, tahmin piyasaları veya borç verme ve borçlanma sistemleri biçimindeki bankacılık hizmetleridir. Sonuncusu eşler arası veya havuzlu olabilir. Geleneksel finans endüstrisindeki ürünlerin ve hizmetlerin çoğaltılmasının yanı sıra yalnızca blok zincir teknolojisi ile mümkün olan yenilikçi yenilerin bir kombinasyonudur. 

Degen (degenerate) Degen, dejenere için kısaltmadır ve üzerinde uygun araştırma yapmadan kripto varlıkları, çoğunlukla tezgah altı para ticareti yapan insanları ifade eder. Bu tür tüccarlar sadece sinyallere dayalı bir ticarete ve sadece FOMO fiyat pompalarına girerler. Takas edilmesi güzel bir madeni para gibi göründüğü için satın almak ve oradan hızlı bir şekilde kazanç sağlamayı düşünürler. Degen alım satımları genellikle örneğin Telegram gibi uygulamalardaki grup sohbetleri ile beslenir. 

 

Deterministic Wallet  Belirleyici Cüzdan Özel anahtarların, tohum adı verilen 12-24 kelimelik anahtar kelime grubu kullanılarak oluşturulduğu kriptopara cüzdanı. Anahtar kelime grubu elinizde olduğu sürece özel anahtarlarınıza ulaşabilir, kripto varlıklarınızı başka sağlayıcıların cüzdanlarına taşıyabilirsiniz. 

DEVCON Geliştiricilerin Konferansı” anlamına gelir. Bu, genellikle bir şirket tarafından düzenlenen bir yazılım geliştiricileri toplantısıdır. En son gelişmeler burada tartışılmaktadır. 

Difficulty | Mining Difficulty Zorluk Derecesi Kriptopara üretiminde bir blok üretiminin süreceği zamanı ve doğrulama için çözülmesi gereken matematik probleminin zorluk derecesini ifade eder. Zorluk derecesi, sistemdeki işlemci gücüyle paraleldir, güç arttıkça zorluk artar, azaldıkça zorluk azalır. Zorluk derecesi eğrisi ise kriptoparanın yazılım evresinde ortaya konur.

Difficulty Bomb Zorluk Derecesi/Patlaması  Kriptopara üretim sürecini etkileyen zorluk derecesinin kısa süre içerisinde çok fazla artmasını ifade eder. Zorluk derecesinin aniden yükseldiği dönemlerde, kriptopara üretimi bir süre gecikebilir ve madencilerin gelirleri önemli ölçüde azalır.

Digital Commodity   Dijital Emtia  Dijital ortamda bir değeri temsil eden ve alım-satım işlemlerine konu edilebilen emtiaları ifade eder. Örneğin, Bitcoin bir dijital emtiadır.

Digital Currency  Dijital para birimi Dijital ortamda mevcut olan para birimini ifade eder. Fiziki para birimleri ile benzerlik göstermekle beraber dijital ortamda anlık işlemlerin yapılmasını sağlar. Fiziki para birimleri ile alınıp satılabilen ürün ve hizmetler dijital para ile de aynı işlemlere konu olabilir ancak fiziki para birimlerinden farklı olarak sosyal ağlar, çevrimiçi platformlar ve oyunlarda özellikle tercih edilmektedir.

Digital Identity Dijital kimlik Sahibini dijital ortamda tanımlamak üzere ad-soyad, doğum yeri, doğum tarihi gibi kimlik bilgilerini blokzinciri tabanlı depolayan ve barındırdığı bu kimlik verilerini doğrulayan dijital kodu ifade eder.

Digital Signature  Dijital imza Dijital ortamda gerçekleştirilen işlemlerde adres sahibini doğrulayan ve temsil eden benzersiz kod kümesini ifade eder.

Dildo Kripto terimiyle, madeni para fiyatındaki büyük bir artışı ifade eder. Fiyatta ani bir artışın meydana geldiği anda, bir “mum grafiği” nde bir “mum çubuğu” yükselir. Bazılarına göre, bu fenomen bir yapay yükseliş gibi görünüyor. 

Dip örneğin bir kripto para biriminin veya tüm bir piyasanın değerindeki hızlı bir düşüştür. Bir “çarpışmadan” daha az güçlüdür ve ayrıca hızlı bir şekilde eski fiyat seviyesine geri dönebilir. 

Discord Mobil ve masaüstünde kullanılabilen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram’ın yanı sıra, kripto topluluğunda çok popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır. Discord, yöneticinin tartışma konularını bölmek için yararlı olan birkaç oda oluşturmasına izin verir.

Distributed Dağıtık Verilerin belirli bir düzene ve merkeziyete bağlı olmaksızın konumlandırılmasına imkanimkân veren veri taşıma yapısını ifade eder.

Distributed Consensus  Dağıtık Mutabakat  Bir ağdaki tüm katılımcıların, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymaksızın, işlemlerin geçerliliğine dair fikir birliğine varmalarını ifade eder.

Distributed Ledger Dağıtık Defter  Verilerin tek bir merkeze bağlı olmaksızın düzensiz ve düğümlerde dağılmış olarak depolandığı cüzdanları ifade eder. Bu cüzdanlar, herkesin erişimine açık olabileceği gibi erişim izinli yadayâda özel olarak da bulunabilir. 

Distributed Ledger Technology (DLT) Dağıtık Defter Teknolojisi  

İşlemlerin yürütülmesi, onaylanması veya yetkilendirilmesi gibi faaliyetlerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmaksızın tüm katılımcıların bağımsız bir ağda onaylaması ile düğümlerde tutulduğu teknolojiyi ifade eder. 

  DOMINANCE Bitcoin (BTC) piyasa değerinin toplam kripto para piyasası değerine oranına “​Bitcoin piyasa hakimiyeti” ya da “BTC dominance endeksi” denir.

Dividends Temettüler, belirli menkul kıymetleri belirli bir süre boyunca elinde bulunduran insanları ödüllendirmek için periyodik olarak ödenen para tutarlarıdır. Kripto para biriminde, ödüller genellikle temettü olarak görülebilen ancak yasal olarak temettü olarak ilan edilmeyen DPoS veya PoS konsensüs algoritmasına sahip blok zincirlerinde ödenir. Platformun gelir paylaşımına sahip güvenlik belirteçleri için, bunun gerçek temettü olarak görülmesi daha olasıdır. 

Double Spending Çifte Harcama  Kriptopara harcama işlemenin aynı sahiplik bilgisi ve aynı dijital imza ile birden fazla kez gerçekleştirilmesini ifade eder. Kriptopara faaliyetlerinin merkezi bir sistem tarafından doğrulanamamasının getirdiği risklerden biridir. 

Dump Ani Fiyat Düşüşü  Kriptopara fiyatının kısa zaman dilimi içerisinde, rutin piyasa hareketlerinin aksine hızla düşmesini ifade eder. 

Dust Transactions Gereksiz transfer  Blokzincirinde yer tutmakla birlikte finansal maliyeti oldukça az olan işlemleri ifade eder. Bu tip işlemlerin zincirde yer alması veri boyutunu arttırdığı için Bitcoin geliştiricileri tarafından bu yöndeki işlemleri kaldırmak üzere çalışmalaryapılmaktadır. 

DYOR Kripto para piyasası ile ilgili feragatnamelerde ve sohbet gruplarında sıklıkla gördüğünüz bir terimdir. “Kendi araştırmanızı yapın” anlamına gelir. Finansal tavsiye verilmediğini ve yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğini söylemenin hızlı bir yoludur. 

Dxy Nedir?

Abd Dolar Endeksi Dxy Nasıl Hesaplanır? ABD  dolar endeksi, Amerikan dolarının altı yabancı para birimi karşısındaki değerinin ortalamasıdır. Bu para birimleri Euro, Sterlin, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu ve Kanada Dolarıdır.

E

ERC-20: Temel olarak Ethereum’u kullanarak yeni kripto para birimi oluşturmak için önerilen bir dizi kural ve standart olarak tanımlanır. ERC-20, bu kuralları ve standartları takip eden Ethereum teknolojisi ile yapılan kriptoları tanımlar.

Enterprise Ethereum Alliance (EEA): Enterprise Ethereum Alliance ayrıca EEA, ethereum olarak bilinen kripto para birimini büyütmenin ve inşa etmenin daha iyi yollarını öğrenmek için birlikte çalışan bir grup organizasyondur.

Electrum Wallet: Electrum cüzdan, insanların bitcoin’i daha hızlı ve kolay bir şekilde saklamasına olanak tanıyan güvenli ve ücretsiz bir cüzdandır. Bitcoin işlemleri, blockchain olarak bilinen dijital bir kayıtta tutulur ve dünya çapında binlerce insan tarafından sürdürülür. Her geçen gün büyüyen bu dijital kayıt, 2016’da 100 gigabaytı aştı. Cüzdan, kayıt ağı (blok zinciri) ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını almalarına, saklamalarına ve göndermelerine olanak tanıyan bir yazılımdır. Bir electrum cüzdanının yararı, tüm büyük blok zinciri dosyasını indirmek ve sürdürmek zorunda olmamasıdır.

Emission: Emisyon Eğrisi, Emisyon Oranı ve Emisyon Çizelgesi olarak da bilinen Emisyon, yeni kripto para birimi paralarının oluşturulma ve piyasaya sürülme hızıdır. Pek çok kripto para birimi, düzenli olarak yeni madeni paraların oluşturulması için ayarlanır, bu bir emisyon oranıyla ölçülebilir. Bazen kaç jetonun yaratılacağına bir sınır getirilir, bu maksimum arz olarak bilinir. Bazı kripto para birimlerinin sınırı yoktur ve bu nedenle küçük bir emisyon sonsuza kadar devam edecektir.

Encryption: Şifreleme, bilgilerin gizli tutulabilmesi için okunamayan bir biçimde kilitlenmesi işlemidir. Şifreleme binlerce yıldır mevcuttur. Bilgisayarların kullanımıyla birlikte, şifrelemeyi kod olmadan kırmak çok daha zor hale geldi.

Equity Token: Hisse senedi belirteci, bir şirkette kısmi sahipliği temsil eden dijital bir araç olarak tanımlanır. Hisse senedi belirteçleri, bir şirketin sahipliğinin küçük bir bölümünü temsil etmeleri bakımından bir hisse senedine benzer. Hisse senedi jetonları, yeni şirketler tarafından gelecekteki büyüme ve operasyonlar için para toplamak için kullanılır.

Exchange: Değişim, değerli bir şeyin alınıp satılabileceği bir yer olarak tanımlanır. Bir değişimin amaçlarından biri, adil ticaretin yapılmasını sağlamaktır. Geleneksel olarak, hisse senetleri borsalarda işlem gören ortak bir kalemdi. Şimdi kripto para borsaları ile dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde birçok yeni borsa kuruluyor.

Ethereum (ETH): Ethereum, en büyük ikinci kripto para birimidir. Ethereum, geliştiricilerin kendi kripto para birimlerini ve yazılımlarını oluşturmak için kullanabilecekleri halka açık bir yazılımla oluşturulmuştur. Onunla inşa edilen bazı kripto para birimleri: OMG, Qtum, EOS ve BAT. Ondan oluşturulan uygulamalardan bazıları oyunlar, sosyal ağlar ve pazarları içerir.

Escrow: Emanet, alıcının ve satıcının riski en aza indirmek için üçüncü bir tarafla para veya diğer değerli eşyaları depoladıkları işlem sürecinin bir parçasıdır. Emanet hizmeti, değerli eşyaları üzerinde tutar ve anlaşma yerine getirilene kadar serbest bırakmaz.

EEA (Enterprise Ethereum Alliance), Ethereum Vakfı’nın bir parçası olan bir ortaklıktır. Fortune 500 şirketlerini, start-up’ları, akademisyenleri ve teknoloji tedarikçilerini Ethereum konusunda uzmanlarla buluşturuyor. 

EIP  “Ethereum İyileştirme Önerisi” nin kısaltmasıdır. Bu, Bitcoin ile ilgili “BIP” e benzer. EIP’lerEthereum platformu için standartları tanımlar. Bu, sözleşme standartlarını, protokol özelliklerini ve istemci API’lerini içerir. EIP, herhangi bir Ethereum topluluğu üyesi tarafından önerilebilir ve ardından topluluk içinde tartışılır.  

Emission (of Coin) Kriptopara emisyonu  Herhangi bir kriptoparanın üretilme hızını ifade eder. 

ERC-20 | ERC-721  ERC-20, akıllı kontratlara kriptopara olarak kullanılmak üzere) jetonların entegre edilmesi için bir Ethereum jeton standardıdır. ERC-721 ise dönüşümsüz, bölünemez ve benzersiz jetonlar oluşturmak üzere 2017’de çıkarılmış bir diğer jeton standardıdır. ERC20 jetonları, kriptopara jetonları ERC721 jetonları ise değer jetonları olarak tanımlayabiliriz. ERC721 jetonları takas edilemez ama borç verilebilir ya da devredilebilir. 

ETF, “Borsa Yatırım Fonu” nun veya bir borsada listelenen bir fonun kısaltmasıdır. Örnekler, bir hisse senedi endeksi, belirli menkul kıymetler, tahviller ve emtialardan oluşan bir sepettir. Bitcoin ETF için birkaç başvuru var, ancak bunların hiçbiri Amerika Birleşik Devletleri’nde SEC tarafından henüz onaylanmadı 

Ether (ETH) EtherEthereum blok zincirinin yerel kripto para birimidir. Web sitelerine göre, dağıtılmış uygulama platformunu çalıştırmak için gerekli bir unsurdur (yakıt). Platform müşterileri tarafından talep edilen işlemleri yapan makinelere yapılan ödeme şeklidir. Platformu kullanmak için işlem ücretleri Ether ile ödenir ve gaz limiti ve gaz fiyatına göre ölçülür. 

F

FUD: Korku, Belirsizlik ve Şüphenin kısaltmasıdır.

FUDster Fiyatı olumsuz etkilemek için yanlış bilgi yayan kişidir. 

Faucet: Musluk, farkındalığı artırmaya yardımcı olmak için küçük, ücretsiz miktarlarda yeni kripto para birimleri sağlayan bir web sitesi veya uygulamadır.

Fiat Currency: Fiat para birimi, bir devlet veya başka bir resmi kuruluş tarafından fiziki bir varlığın desteği olmaksızın değeri olduğu beyan edilen para olarak tanımlanır.

FA“Temel analiz“in kısaltmasıdır. Kripto para birimi gibi bir yatırımı içsel değerine bakarak değerlendirme yöntemidirİlgili ekonomik ve finansal faktörler de incelenir. 

Fiat-Pegged Currency | Fiat-Backed Currency  İtibari para destekli kriptopara Sabitlendiği ulusal para birimine göre değerlendirilen kriptoparaları ifade eder. Ortaya çıkış amacı değer istikrarsızlığını gidermektir. Örneğin, Tether 1:1 oranında Amerikan Doları’na endekslenmiştir. Bu nedenle 1 Tether her zaman 1 Amerikan Doları’na eşit miktarda değere haizdir.

Flippening Flippeningbir kriptoparanın Bitcoin’den daha değerli hale geldiği anı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ethereum, çoğu zaman en değerli ikinci kripto para olduancak şimdiye kadar piyasa değeri her zaman Bitcoin’inkinden daha düşüktü. 

FOMO: Kayıp Korkunun kısaltmasıdır. FOMO, genellikle bir paranın değerinin artmaya başladığını gördüğünüzde ve henüz ona sahip olmadığınızda hissedilir.

Formasyon  Formasyon kelimesi içerdiği anlam açısından birden fazla öğrenin belirli bir düzlem üzerinde uyum içerisine yer alma şekli olarak yorumlanabilirHiçbir formasyon %100 güvenilir değildir ,öncelikle bu unutulmamalıdır.Formasyonlar bize hisse senelerinin teknik olarak fiyatlarının gelecekte hangi yöne gittiği konusunda bilgi verir.

Fork: Dijital kayıtlarda blok zinciri olarak bilinen bir bölünmedir. Blok zinciri, kalıcı, güvenli dijital kayıtlar oluşturmak için kullanılan teknolojidir. Blok zincirini, o kitaptaki her yeni sayfanın “blok” olarak bilinen bir kayıt defteri olarak hayal edin. Bloklar, blok zinciri olarak bilinen şeyi yaparak birbirine bağlanır.

Fungible: Aynı şeyin iki veya daha fazlasının aynı değere sahip olduğu pozitif bir niteliktir. Yani, bir grup şeyden biri diğerinin yerini alabilir ve değeri değiştirmez.

Full Node: Tam düğüm, blok zinciri defterinin eksiksiz, güncel bir kopyasına sahip olan ve işlemlerin ve yeni blokların doğruluğunu onaylayan bir ağdaki bilgisayar olarak tanımlanır.

Fully Diluted  Kriptoda  tamamen seyreltilmiş piyasa değerini ifade eder. Bu, dolaşımdaki arz yerine toplam arzına dayalı bir Kriptoparanın piyasa değeri. Bu, yatırımcıların madeni paraları karşılaştırması ve aşırı değerli veya az değerli olup olmadığına karar vermede yardımcı olması için önemli bir metriktir. 

Future Vadeli işlemler” terimi, finansal piyasalardan gelir. Alıcının bir menkul kıymeti satın almasını veya satıcının onu satmasını zorunlu kılan bir finansal sözleşmedir. Futures kontratın dayandığı ya da yazıldığı varlık fiziksel bir mal olabileceği gibi finanssal bir ürün ya da gösterge olabilir.

Fractal Fraktal bir varlığın fiyat hareketinin başka bir varlık ve/veya zaman çerçevesi üzerinde tekrarlanmasıdır. Fiyatlar rastgele görünse de aslında tekrar eden durumlar ve eğilimler yaratırlar. Tekrar eden  en temel çalışmalardan biri de fraktaldır.”

Fake-out: Sahte atak. Teknik analizde fake-out kavramı, bir traderin ileride oluşacak fiyat ile bir işleme girmesi , fakat istenilen fiyat olayının gerçekleşmemesi olarak tanımlanabilir.  Farklı bir tabir ile belirli giriş veya çıkış koşullarını karşılamış olan fiyatın, istenilen yönde hareket etmesini bekleriz. Fiyat ilk etapta istediğimiz yönde ilerlerken aniden bir geri dönüş yaşar. Böyle bir durumda yatırımcının beklentileri karşılanmamış olur.

Floor price nedir?

(Taban fiyat,)belirli bir NFT’nin satıldığı en ucuz değeri ortaya çıkardığı için, bu metrik, Kripto para topluluğu içinde kullanılan yeni özelliklerden biri olarak hayatımıza girmiştir.

G

Gas: Gaz, işlemlerini kaydetmek ve diğer yazılım eylemlerini gerçekleştirmek için bilgisayarlarını kullanan kişilere ödenen küçük bir ethereum miktarıdır.

Gas Limit / Price: Gaz limiti bir miktar ethereumdur ve insanlara işlemleri kaydetmeleri ve diğer yazılım eylemlerini yapmaları için ödeme yapmak üzere çok az miktarda ethereum ile çarpılır. İşi tamamlamak için gaz miktarı yetersizse, iş başarısız olacaktır. Öte yandan, biraz daha fazla gaz ödeyebilir ve bilgisayarların görevinizi daha erken tamamlamasını bekleyebilirsiniz.

Gwei: Ethereum’u diğerine göndermek için işlem ücretlerini hesaplamak için kullanılan çok az miktarda bir ethereum madeni paradır. Bir ethereum coin 1 milyar (1.000.000.000) gwei değerinde.

Genesis block Başlangıç Bloğu  Blokzincirin ilk bloğuna sıfırıncı blok) verilen isimdir. Bu blokta, kriptoparanın üretim şartları, üretim miktarı, üreticinin özel mesajı vb. bilgiler yer alır. 

GIF Graphics Interchange Format’ın kısaltmasıdır. Bir animasyona izin veren bir görüntü formatıdır. Bunlar birkaç saniye uzunluğunda olabilir ve genellikle kripto para birimi sohbet gruplarında ve Twitter’da kullanılır. Çoğu zaman komik bir şekilde kullanılırlar. 

Gold-Backed Currency Altına endeksli kriptopara  Karşılığı altın değerini temsil eden kriptopara birimini ifade eder.

H

Harmonik Trade Borsa ya da forex piyasaları aracılığıyla ticaret yaparak gelir elde etme amacı güden kişilerin kullanabileceği teknik analiz formasyonlarından birisi de harmonik formasyonlardır.Harmonik formasyon aslında fibonacci teknik analiz yönteminin içerisinden doğmuştur ve birbirinden ayrı düşünülmesi pek mümkün değildir.

Hacking: Yetkisiz ve onaylanmamış bir şekilde başka bir bilgisayarı veya bilgisayar sistemini manipüle etmek için bir bilgisayarı kullanma sürecidir.

Halving: Yarılanma, “yarım” anlamına gelen Eski İngilizce bir kelimeden gelir. Kripto para birimlerinde madencilik, blok zinciri olarak bilinen dijital kayıt üzerindeki bilgilerin kaydedilmesi ve doğrulanması için bir bilgisayar sürecidir. Bitcoin ve diğer para birimlerinde madencilik, bilgisayarların karmaşık bir matematik problemini çözmek için birbirleriyle rekabet etmesini de gerektirir. Çözüldüğünde, blok zincirine eklenebilecek yeni bir blok keşfedilir ve ilk önce matematik problemini çözen bilgisayara yepyeni bir bitcoin ödülü verilir. Yarılanma, bitcoin madenciliği ödülünün yarı yarıya azaltılmasıdır.Ayrıca ,bitcoin’in ilk çıkarıldığı andan, ilk 210.000 blokun çıkarılmasını takiben madencilere tanınan ödüllerin yarı yarıya inmesini ifade eder. 

Hard Cap:  Üst limit. Bir kripto para biriminin İlk Para Teklifinde (ICO) yatırımcılardan alabileceği maksimum para miktarı olarak tanımlanır.

Ek olarak kriptopara arzı sürecinin ulaşması hedeflenen en üst yatırım miktarını ifade eder. Belirlenmiş olan bu üst limite ulaşılması ile daha fazla kriptopara fonlama faaliyeti yürütülmez.

Hard Fork: Sert çatallanma Bir kripto para biriminin işlemlerinde bir anlaşmazlık olarak tanımlanır ve ardından teknolojide kalıcı bir değişiklik yapma kararı , grubun bir kısmının kendi kripto para birimini oluşturmak için bölünmesiyle sonuçlanır .Blokzincirindeki tüm düğümlerin benimsemesi gereken aksi takdirde ağdan ayrılmasını gerektirecek şekillerde doğrulama kurallarında da değişiklik yapılmasını ifade eder. Daha önce doğrulanmış bir işlemi geçersiz hale getiren veya doğrulanmamış bir işlemi geçerli kılan teknik değişikliği ifade eder. 

Hardware Wallet: Donanım cüzdanı, kripto para biriminize erişimi engellemek için özel olarak tasarlanmış bir cihazdır. Aygıt ekstra güvenlidir çünkü İnternet ve diğer bilgisayarlarla bağlantısı kesilmiştir ve sanal olarak virüs korumalıdır. Kripto para cüzdanı, kayıt ağı (blok zinciri) ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını almalarına, saklamalarına ve göndermelerine olanak tanıyan bir yazılımdır.

Hash Kriptografik özet  Verileri rasgele bir sayı ve harf dizisine dönüştürmek için algoritmik bir işlem uygulanmasını ifade eder. Böylece, blokzincirine girilmek istenen veri, zincir içerisinde yer edinmesini sağlayan dijital bir parmak izi haline gelir. 

Hash Power/Hash Rate İşlemci gücü  Blok doğrulaması için tüm madencilerin sarf ettiği toplam işlemci gücünü ifade eder. 

Hash Function: Hash fonksiyonu, bilgiyi alıp belirli bir uzunlukta bir dizi harf ve sayıya dönüştüren bir bilgisayar programı olarak tanımlanır, bu işlem geri alınamaz.

Hash Rate: Karma oranı, bir bilgisayarın herhangi bir bilgi kümesini alıp, “karma” olarak bilinen belirli bir uzunluktaki harflere ve sayılara dönüştürebildiği hız olarak tanımlanır. Hash rate, ağdaki her bilgisayarın birleşik hash hızıdır. Karma hızı, saniye başına karma (h / s) olarak hesaplanır.

HODL: “Tutmanın” yanlış yazımı olarak tanımlanır. “Sevgili Yaşam İçin Bekle” nin kısaltılmış bir biçimine dönüşmüştür.

Hidden Cap Gizli limit  Coin arzına konu olan projenin geliştiricilerinin yatırımcılardan toplamayı hedefledikleri limiti ifade eder. Amacı, daha büyük yatırımcıların toplam sınırı doğru bir şekilde anlamaları ve bunun sonucunda da yatırımlarını ayarlamalarını engellemeksizin, daha küçük yatırımcıların para koymasına izin vererek oyun alanını eşitlemektir. 

Hierarchical Deterministic Wallet Hiyerarşik belirleyici cüzdan HD Wallet / Birden fazla kriptopara birimine ait özel anahtarların, tohum adı verilen 12-24 kelimelik anahtar kelime grubu kullanılarak oluşturulduğu cüzdan. Anahtar kelime grubu elinizde olduğu sürece özel anahtarlarınıza ulaşabilir, kripto varlıklarınızı başka sağlayıcıların cüzdanlarına taşıyabilirsiniz. 

Hosted Wallet Sahiplik cüzdanı  Üçüncü kişi tarafından yönetilen ve kullanıcı adına kriptopara alım-satım ve saklama faaliyetlerinin gerçekleştirildiği cüzdanı ifade eder. 

Hot Storage Sıcak depolama  Kriptoparalara hızlı erişim sağlayan özel anahtarların çevrimiçi ortamda depolanmasını ifade eder. 

Hopium Hopium, umut ve afyon kelimelerinden oluşan argo bir terimdir. Kripto para birimi ticaret dünyasında, bu, piyasa veya belirli bir madeni para hakkında çok olumlu olan ve pozisyonlarını korumaya devam eden kişilerle ilgili sohbetlerde ve sosyal medyada kullanılır. Biri bir kriptoparanın çok yakında yükseleceğini söylerse, kesinlikle aynı fikirde olmadığınızı söylemek için bir yanıt olarak kullanılır. 

Heikin Ashi   – aynı zamanda Heiken Ashi olarak da yazılır – nasıl kullanıldığına bağlı olarak hem teknik bir analiz göstergesi hem de bir grafik türüdür. Heikin Ashi’ye aşina olan trader’ler, çok çeşitli finansal piyasalarda trendleri ve trend dönüşlerini belirlemeye yardımcı olmak için bunu kendi avantajlarına kullanabilirler. Bu, günlük ticaret veya scalping ticareti gibi farklı ticaret stratejilerine de uygulanabilir.

HT Cüzdan (Huobi Cüzdanı): Huobi Wallet, 20’den fazla dijital varlık türünü ve BTC, ETH, HECO, BSC, EOS ve daha fazlasını içeren binlerce jetonu destekleyen blockchain 2.0 için profesyonel bir DeFi cüzdanıdır. Huobi Wallet, kapsamlı DApp arayüzlerini entegre ederek, kullanıcıların çok zincirli varlıkları kolayca yönetmesine ve DeFi madenciliğinin gelirini takip etmesine yardımcı olur. Huobi Cüzdan, kullanıcıların özel anahtarlarını bağımsız olarak yönetmelerine olanak tanır. Huobi güvenlik ekibi tarafından desteklenen Cüzdan, kullanıcılar için profesyonel, güvenli ve kullanımı kolay bir dijital cüzdan sağlamayı amaçlamaktadır.

I

ICO: İlk Para Teklifi veya ICO, yeni bir kripto para birimi veya jeton genel olarak halkın yatırım yapması için uygun hale geldiğinde zamana duyarlı bir süreç olarak tanımlanır. “İlk Jeton Teklifi” veya “ITO” ve “Jeton Oluşturma Etkinliği” veya “TGE ”.

Invest: Yatırım, daha sonra değerinin artacağı ve daha çok paraya satılabileceği beklentisiyle bir şeye para harscama sürecidir.

Initial Token Offering (ITO)  Öncü token arzı  Ethereum üzerinde gerçekleştirilen joten arzını ifade eder. İşlev olarak öncü koin arzı ICO) ile hemen hemen aynı olsa da Ethereum üzerinde gerçekleştirilen işlem çeşitliliğine dikkat çekmek amacıyla ayrıca isimlendirilmektedir. 

Input GirdiTransfer edeceğiniz kriptoparanın, adresinize nasıl geldiğini gösteren referans değeri ifade eder. Örneğin, cüzdanınızdan 0.5 BTC göndermek istediğinizde, 0.5 Bitcoin’in, bulunduğu adrese hangi adresten/adreslerden geldiği, transfer işlem dökümüne girdi olarak eklenir.

 Immutable Değiştirilemeyeceğini tanımlayan bir özellik. Genellikle, bir blockchain varsayılan olarak bu özelliğe sahiptir ve onu geleneksel bir veritabanından farklı kılar. Blokların geri alınması mümkün olsa da, bu nadirdir ve zincir bölünmesine neden olabilir. Bu aynı zamanda bir işlemin gittiği ve değişmeyeceği anlamına gelir. Bir işlemden sonra ne kadar çok blok oluşturulursageri alma işlemi o kadar zor olacaktır.  

IRS Dahili Gelir Servisi” nin kısaltmasıdır ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir devlet kurumudur ve vergi toplamaktan sorumludur. 

 İndikatör İndikatörler forex ve kriptopara piyasasında teknik olarak analizler yaparken yatırımcılara yardımcı olabilen teknik bir göstergelerdir. İndikatörler incelenerek piyasa hakkında yön tahminleri yapabilir ve çizilmiş olan grafik verileriyle desteklenebilir. İndikatörler tek başlarına kullanılırsa eğer hatalı sonuç verme ihtimalleri fazladır bu sebeple de destekleyici olarak kullanılmalarında fayda vardır. İndikatörlerin genel olarak yaptığı şey geçmiş verilere bakarak gelecekteki trend yönü ile ilgili fikir vermektir.

İzole  Teminat, sabit marj tutarlarına sahip belirli bir işlem  türüdür. Teminat tutarı oluşan zararları karşılamaya yetmediği aşamada pozisyon tasfiye edilir.

İmpulsive Kripto para piyasalarında, çokça kullanılan bu terim  teknik analiz tarafında momentumun gücünün yukarı yönlü haraket etmesi ile bağdaştırılan fiyat oluşumunu  temsil eder.

J

JOMO: Joy of Missing Out’un kısaltmasıdır. Bu, yaptığınız şeyi yapmanın ve kaçırabileceğiniz değerli hiçbir şey için endişelenmemenin zevkidir.

K

KYC: Müşterinizi Tanıyın” ın kısaltmasıdır ve kripto para birimleri aracılığıyla kara para aklama ile mücadele etmek için oluşturulmuştur. Neredeyse her ICO’da, söylediğiniz kişi olduğunuzu kanıtlamak zorunludur. Bu, kripto borsalarında da düzenli olarak talep edilmektedir.Ek olarak TR uzantılı ve itibari para çekimleri için uygulanma şartı vardır.

Key pairs Anahtar çifti, genel ve özel anahtarın birlikte birleşimidir. Cüzdan oluşturma işlemi sırasında bir çift anahtar üretilir. Özel anahtar en önemlisidir ve güvenli bir şekilde yedeklenmeli ve kimseyle paylaşılmamalıdır. 

L

Leverage: Kaldıraç, marj yoluyla artan yatırım gücüdür. Marj, genellikle yatırım yaptığınız finansal hizmetler şirketinden ödünç alınan bir varlıktır (hisse senetleri veya kripto para birimleri) ve daha fazla para kazanma umuduyla daha büyük yatırımlar yapmanıza olanak tanır. Kaldıraç, yatırımcının gerçekte sahip olduğundan çok daha fazla varlığı kontrol etmesine izin vererek ona daha fazla para kazanma veya kaybetme fırsatı verir.

Ledger: Defter, bir kişinin, işletmenin veya başka bir grubun ne kadar para aldığını ve harcadığını kaydettiği bir kitap veya başka bir kayıt koleksiyonudur.

Limit Order: Limit emri, bir varlığı (hisse senedi, kripto, vb.) Kesin veya daha iyi bir fiyattan satın alma veya satma talebi olarak tanımlanır. Limit emrinin önceliği fiyattır.

Litecoin (LTC): Litecoin, işlem hızında iyileştirmeler ve işlem maliyetinde azalma ile bitcoin teknolojisine dayalı bir kripto para birimidir.

Lisk: İçinde yerleşik programlama yeteneklerine sahip bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir.

Lambo Hızlı bir İtalyan arabası olan Lamborghini’nin kısaltmasıdır. Kripto dünyasında, bu genellikle fiyatın ne zaman sert  bir şekilde artacağını sormak için kullanılır, böylece böyle bir araba almak için fon sağlanabilir.  

Ledger Blue Küçük bir tablet şeklinde bir Donanım cüzdanıdır ve Fransız Ledger SAS şirketi tarafından yapılmıştır. Popüler Ledger Nano S’nin yapısıdır. 

Ledger Nano S Nano S’, Fransız Ledger SAS şirketi tarafından üretilen, USB bellek biçiminde popüler bir Donanım cüzdanıdır. 

Lightning Network Yıldırım ağı  Blokzinciri üzerinde çalışan ikinci katman ödeme protokolüdür. Aynı adrese yönlendirilen ödeme işlemlerinin tümünün hızı arttırmak ve maliyeti düşürmek amacıyla tek bir işlem içinde gönderilmesini sağlayan ağ yapısını ifade eder. Böylece, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununu çözeceği öngörülmektedir. Devamını Oku🔎

 Liquidity Likidite  Kritpara alım satımında likidite, kriptopara alış ya da satış işleminin, hedeflenen fiyatı değiştirmeden veya çok düşük oranlarda değişerek gerçekleşmesini ifade eder. 

 Liquidity mining Likidite madenciliği, bir alan çiftçisinin bir havuza likidite sağlamak için olağan APYin değişiminin yanı sıra yeni bir token alacağı süreci ifade eder. Alınan belirteç, belirli bir projenin yerel belirtecidir ve genellikle yönetim haklarını temsil eder. Bu, temel proje için önerilen değişikliklerin lehine veya aleyhine oy vermek için kullanılabilir. 

Liquidity Provider Bir likidite sağlayıcısı, bir alım satım çiftinin varlıklarını piyasa yapıcı bir borsaya sunan kişidir. Bu, Ethereum tabanlı borsa Uniswap’ın piyasaya sürülmesiyle kripto sahnesinde popüler hale geldi. Örneğin Ethereum <> Chainlink çifti üzerinde her iki varlık için de 1000 $ eşdeğerini, yani toplam 2000 $ ‘ı havuza gönderebilirsiniz. Karşılığında, o havuzdan bir pro-rato iddia tokeni alırsınız. Bu havuzdaki tüm işlemler, likidite tokeni sahipleriyle paylaşılır ve bu şekilde pasif bir gelir elde edebilirsiniz.  

LP Likidite Sağlayıcı’nın kısaltmasıdır 

LT Uzun vadeli anlamına gelir. Kriptoda, “Bu, herhangi bir token’de bu pozisyon için mükemmel bir zamanlama” olarak kullanılabilir. 

Lurk (Lurker) Bir pusuda ya da pusuda bekleyen biri, bir mesaj panosuna ya da sohbet grubuna katılan, ancak konuşmalara aktif olarak katılmayan kişidir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir, örneğin konu hakkında yeterince bilgi sahibi olma güvenine sahip olmamak. Ayrıca bu kişi, genel piyasa duyarlılığını veya tek tek kripto paraları analiz etmek için bir kripto sohbet grubuna katılabilir. 

Launchpad, Blockchain projelerinin fon toplamasına ve ekosistemde ismini duyurmasına yardımcı olan bir platformdur. Mevcut projeleri tanıma, takip etme ismini duyurma adına bu tarz projeler stake farm gibi özellikler ile inovasyon planlamalarını insanlara duyururlar.

Liquid Swap, bir likidite havuzuna dayanmaktadır. Her havuzda iki token vardır ve ilgili token miktarı aralarındaki fiyatı belirler ve havuzda ilgili tokenler olduğu sürece her zaman alım satım yapılabilir. Burada likidite sağlayan kullanıcılar belirlenen oranlarda ödül sahibi olurlar.

M

Margin Trading: Marjin ticareti, marjı kullandığınız yerde yatırım yapmanın bir yolunu tanımlar. Marj, yatırım gücünüzü artırır. Marj, genellikle yatırım yaptığınız finansal hizmetler şirketinden ödünç alınan bir varlıktır (hisse senetleri veya kripto para birimleri) ve daha fazla para kazanma umuduyla daha büyük yatırımlar yapmanıza olanak tanır. Bu avantaj, kaldıraç olarak bilinir. Ödünç alınan varlıklar ücretsiz değildir, marjları içeren her işlem için faiz ödemeniz gerekir. Marj, yatırımcının gerçekte sahip olduğundan çok daha fazla varlığı kontrol etmesine izin vererek ona daha fazla para kazanma veya kaybetme fırsatı verir.

Market Capitalization (Market Cap) Piyasa değeri, tüm kripto paraların toplam değerini  gösterir. Yeni başlayanların çoğu, söz konusu tokenin değerinin çok mu az mı olduğuna karar vermek için yalnızca bir tokenin birim fiyatına bakma hatasını yapar. Piyasa değeri bunun için daha uygun bir araçtır. 

Market Maker (MM) Bir piyasa yapıcı veya bazen MM olarak anılan, bir varlığın emir defterine aktif olarak satış  ve satın alma emirleri veren  işlem tahtasının hakimiyetini koruyan bir kişi veya şirkettir. Piyasa yapıcı, piyasanın her iki tarafında olmak suretiyle, spread’i kullanarak bir kar elde edebilir. Piyasa yapıcıların da o varlığa likidite sağladıkları için önemli bir rolü vardır. 

Market Order Piyasa Emri  Kriptopara alım satım işlemlerinin, güncel piyasa fiyat ile gerçekleştirildiği emir türüdür. 

 

Masternode: Bazı kripto para birimi ağlarında bir yönetim merkezi olarak tanımlanır. Çalışmak için bir token teminatı (veya bir “hisse”) gerektirir.

Mainnet Ana Ağ  Blokzinciri üzerinde katılımcıların işlemleri gerçekleştirebileceği, herkesin erişimine açık ve çalışır durumda olan ana ağı ifade eder. 

Megabitcoin: MBTC kısaltması olarak da bilinen megabitcoin, bir milyon bitcoin veya 1.000.000 bitcoin’dir. Bunu bir bitcoin’in binde biri veya bir bitcoin’in 0.001’i olan millibitcoin veya mBTC’dir.

Microbitcoin: Aynı zamanda uBTC kısaltması olarak da bilinen Microbitcoin, bir bitcoin’in milyonda biri veya bir bitcoin’in 0.000001’idir.

Microtransaction Mikroişlem  Dijital ortamdaki bir ürün veya hizmet karşılığı yapılabilecek küçük tutarlı işlemleri ifade eder. 

MCAP Basit bir dilde tanımlanan bir kısaltma veya kısaltma sözcüğüdür. Piyasa değeri anlamına gelir.  

Medium Çevrimiçi yayınlar için bir platformdur. Özellikle bloglar ve haberler için popülerdir ve birçok para tarafından en son gelişmeleri ve haber değeri taşıyan olayları paylaşmak için kullanılır. 

Mining: Madencilik, karmaşık bir matematik problemini çözmek, bilgileri gözden geçirmek ve doğrulamak ve blok zincirine eklenecek yeni bir kayıt oluşturmak için bilgisayar gücünü kullanma süreci olarak tanımlanır.“Kripto Madencilik” olarak da bilinir. Matematiksel bir bulmacayı çözerek blokların bir blok zincirine eklendiği bir süreçtir. Blok ayrıca bu blok zincirindeki işlemleri içerebilir ve daha sonra doğrulanmış ve değişmez hale gelecektir. Blok zincirine bağlı olarak madencilik bir CPU, GPU, özel donanım veya hepsinin bir kombinasyonu ile yapılabilir.

Mining Reward Madencilik ödülü  Madencilik ödülü, transfer işlemlerinin doğrulanması sonucunda yeni üretilen kriptoparaların ve blokta kayıtlı transferler için ödenen ücretlerin toplamını ifade eder. 

Mining Pool: Madencilik havuzu, bir ödül için blok zincirindeki karmaşık bir matematik problemini çözmek için hesaplama güçlerini birleştiren bir grup insan olarak tanımlanır.Madencilerin doğrulama işlemleri için kullandıkları işlem güçlerini zincirin bir sonraki bloğunu oluşturmak üzere yönlendirdikleri ve ölçek ekonomisinin sağlandığı yapıyı ifade eder. Madencilik havuzundaki sisteme göre madenciler, ödülleri anlaşmalara göre bölüşürler. 

Mining Rig Madencilik donanımı  Madencilik için kullanılan bilgisayar türünü ve bilgisayar donanımını ifade eder. Bu donanım sadece madencilik faaliyeti yapmak amacıyla bir araya getirilmiş olabileceği gibi zaman zaman madencilik yapmak üzere çalıştırılıyor da olabilir. 

Money: Para, bir sistem ve değer alışveriş birimleridir. Her birimin değerinin bir değerde olduğu kabul edilir. Para, borçların yanı sıra şeyler ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılır. Para kelimesinin tarihi, ham metalden madeni para, madalya ve jeton yapmak anlamına gelen darphaneden gelir. Para genellikle kağıttan ve ucuz metallerden yapılır, ancak bazen altın veya gümüşten yapılabilir.

Market Order: Piyasa emri, mevcut fiyattan bir varlığı (hisse senedi, kripto para birimi vb.) satın alma veya satma talebi olarak tanımlanır. Bir piyasa emrinin önceliği hızdır.

Max Supply: Maksimum arz, bir kripto para birimi için mevcut olabilecek maksimum coin sayısıdır. Bitcoin ile maksimum arz 21 milyondur. EOS gibi diğer kripto para birimlerinde ise maksimum arz yoktur, bu nedenle coin sayısı artmaya devam edecektir.

Millibitcoin: MBTC kısaltması olarak da bilinen Millibitcoin, bir bitcoin’in binde biri veya bir bitcoin’in 0.001’i. Bunu bir milyon bitcoin veya 1.000.000 bitcoin olan Megabitcoin veya MBTC ile karşılaştırın.

MACD Hareketli Ortalama Yakınsama / Iraksama” anlamına gelir. Bu, tüccarlar tarafından bir fiyattaki eğilimin ne olduğunu görmek için kullanılan bir indikatör. Temel olarak 26 günlük üssel hareketli ortalamanın 12 günlük üssel hareketli ortalamadan çıkartılması ile elde edilmektedir. MACD göstergesinde yer alan sinyal çizgisi ise alış ve satış sinyalleri için tetikleyici olarak kullanılmaktadır. MACD göstergesi 1970’li yıllarda Gerald Appel tarafından geliştirilmiştir. 

Merkle Tree Merkle Ağacı  Blokzinciri bloğunda yer alan ve kriptografik özeti (hash) alınmış işlemlerin, tek bir kriptografik özet elde edilene kadar birbirleriyle eşlenerek kriptografik özetinin çıkarıldığı ağaç yapısıdır. İşlem listesinde yer alan her işlem, kendinden sonraki işlem ile birleştirilerek hash’lenir. Bu işlem, listede tek bir işlem kalana kadar devam eder. 

Merkle Kökü Merkle Root  Blokzinciri bloğunda yer alan işlemlerin birbirleri ile eşleşerek kriptografik özetlerinin alınması sonucunda ortaya çıkan ve tüm işlemlerin kriptografik özetini (hash) içeren sonuncu ve benzersiz kriptografik özeti ifade eder. 

Metamask MetaMask, tarayıcınıza Ethereum transfer etme imkanı sunan ayrıca erc20 tabanlı cüzdan uygulması olan  oldukça kullanışlı bir uygulamadadır. Bu uygulama Ethereum işlemlerini ortalama kullanıcı için oldukça kolaylaştıran ve Ethereum’un gelişmesine büyük katkı sunan bir uzantıdır. 

MEW MyEtherWallet’ın kısaltmasıdır. Bu,kriptopara saklanacak en iyi bilinen cüzdanlardan biridir 

Miner Madenci  Kriptopara transfer işlemlerini doğrulayan, doğrulama işlemi karşılığından ödül olarak kriptopara alan ve kriptopara üreten cihazlar ve bu cihazları yöneten kişiler) madenci olarak adlandırılır. 

Mixing Service | Tumbler Karıştırma işlemi  Kriptopara birimlerinin kime ait olduğunun ve ne gibi işlemlerin yapıldığının takibini zorlaştıracak şkilde transfer edilen kriptoparaların adreslerini diğer işlemlerle karıştırılmasını ifade eder. 

 Mnemonic Phrase Anımsatıcı ifade  Kriptopara cüzdanlarını ve içerisinde yer alan varlıkları güvende tutmak amacıyla gerektiğinde cüzdandaki fonların başka bir cüzdana aktarılmasını sağlayan sıralı kelime grubunu ifade eder. 

Moon (Mooning) Bir kripto para biriminin veya token’in fiyatındaki hızlı artışı tanımlamak için kullanılır. Genellikle “Coin X yükseliyor!” Gibi sohbetlerde kullanılır. 

 Multi-Signature (Multisig) Çoklu İmza  Ek güvenlik katmanı sağlamak amacıyla kriptopara transferlerinde bir işleminin yetkilendirilmesini sağlamak için birden fazla anahtarın kullanılmasını gerektiren işlemleri ifade eder. 

 Mt GOX Bitcoin  ilk yıllarında  en büyük ve en önemli borsaydı. Ancak, 28 Şubat 2014’te iflas etti. Şirkete göre nedeni, yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’lerin çalınmasıdır. 

N

Node: Düğüm, veri alma ve gönderme yoluyla bir ağa katılan herhangi bir bilgi işlem cihazı (bilgisayar, telefon vb.) Olarak tanımlanır.

Neo (NEO): Neo, geliştiricilerin kendi kripto para birimlerini oluşturmalarına izin veren Ethereum’a benzer teknolojiye sahip bir Çin kripto para birimidir. Ethereum kripto evreninde 2 numara olduğu için neo ile onu karşılaştırmak neo’nun değerini artırdı. NEO ile geliştirilen ilk para Redpulse’dur.

Network  Blokzincirin bağlı olduğu veri transfer ağını ifade eder. 

 NFT Değiştirilemez tokenin kısaltmasıdır. Bu, benzersiz bir varlığı temsil eden bir simge türüdür. Bunlar dijital olabilir veya gerçek dünyadaki varlıkları temsil edebilir. Örnekler, bir oyundaki kılıç veya bir toprak parçasının mülkiyetidir. NFT’ler genellikle , benzersiz ve bölünemezdir. Ethereum blok zinciri, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarıyla NFT oluşturmayı kolaylaştırır. 

Nonce Yalnızca bir numara” nın kısaltmasıdır. Bu, bir blok zincirindeki karma veya şifrelenmiş bir bloğa eklenen bir sayı ile ilgilidir.  Blockchain madencilerinin çözmeye çalıştığı şifreleme budur. Çözüm bulunduğunda, madenci kripto para birimi  olarak ödüllendirilir. 

 Non-Custodial  Vesayetsiz  Kriptopara cüzdanlarının özel anahtarlarını ve buna tanınan tüm yetkilerinin yalnızca kullanıcıda olmasını ifade eder. 

noob / n00b Karmaşık kripto dünyası gibi belirli bir konuda çok tecrübeli olmayan bir kişiye noob veya bazen n00b olarak yazılabilir. Bu kişi konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünebilir, ancak aslında bilmiyor ve çoğu zaman da öğrenmek istemiyor. Yeni başlayanlardan başlayanlardan farklıdır. Konu onlar için yenidir ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için sorular sorarlar. 

 

Negatif uyumsuzluk (NU) Bir hisse senedinin veya kriptopara fiyatı’nın  yukarılara giderken, teknik göstergelerin tepe noktasın’dan aşağıda oluşması durumudur.

O

Output: Çıktı, dijital cüzdanınızdan çıkan kripto para birimi olarak tanımlanır.

OTC: Tezgah Üstü, bir değişim dışında yapılan bir işlem olarak tanımlanır.

ODN OriginTrail Merkezi Olmayan Ağ” ın kısaltmasıdır. Bu, birbiriyle ilişkili birkaç katmandan oluşan zincir dışı bir teknoloji yığınına dayanan açık kaynaklı ve izinsiz bir ağdır. Veri sağlayıcıları, veri oluşturucular, veri sahipleri ve veri görüntüleyicilerden oluşan merkezi olmayan bir ağdır. Tüm varlıklar arasındaki birleşim, ERC-20 tabanlı İzleme tokeni olan  (TRAC). Bu, veri sahiplerini dürüst tutmak ve veri sahiplerine kaynaklarını sağlamak için tazminat ödemek için teminat payı olarak kullanılır. 

Off-chain Transaction Zincir dışı transfer  Blokzinciri ağına yazılmayan ve paralel blokzinciri ağı (Liquid, Ligthing vb.) üzerinde gerçekleştirilen transfer işlemlerini ifade eder. 

Offline Storage Çevrimdışı Depolama  Çevrimdışı ortamda USB sürücüsü, veri depolama ortamı gibi fiziki güvenli saklama ortamında) gerçekleşen kriptopara saklama faaliyetlerini ifade eder. 

 OG Bir “Orphan” veya “Orphan blok”, blok zincirinde üzerine daha fazla  kurulu olmayan bir bloktur. Blok zinciri blokları genellikle “madencilik” veya “stake etme” ile oluşturulur; bazen iki blok, farklı bilgisayarlar tarafından aynı anda oluşturulur. Blok zincirinde ikisinden yalnızca biri geçerli olabilir, bu nedenle diğerinin süresi dolar ve geçersiz bir blok haline gelir. 

P

P2P: Eşler arası veya P2P, iki veya daha fazla bilgisayar arasında doğrudan bilgi, dosya veya diğer verileri paylaşmalarına izin veren bir bağlantı olarak tanımlanır.

Paper Wallet: Kağıt cüzdan, kripto para biriminize erişmek ve harcamak için gereken bilgileri içeren bir kağıt parçasıdır. Cüzdan, kayıt ağı (blok zinciri) ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını almalarına, saklamalarına ve göndermelerine olanak tanıyan bir yazılımdır. Kağıt cüzdanlar genellikle paranıza erişmek için bilgileri yedeklemek için veya bilgisayar korsanları gibi birinin bilgisayarınızdan çalmasını önlemek için tek kayıt olarak kullanılır.Kriptoparaların herhangi bir dijital ortama ihtiyaç duymaksızın özel adres/açık adresinin okunabilmesine imkân sağlayan QR koduyla birlikte yer aldığı fiziki belgeyi ifade eder. 

Parachain Polkadot blok zincirinin bir parçasıdır ve güvenliğin kendi zincirini sağlamak yerine bir “aktarma zinciri” tarafından sağlandığı daha basit bir blok zinciri biçimidir. Güvenliği sağlar ve aralarında güvenli bir şekilde mesajların geçişini garanti eder. Parachain’lerdeki hesaplamalar bağımsızdır ve bu, sıralı yerine paralelleştirilmiş yürütme sayesinde işlemlerin yavaşlamasını önler. 

Ponzi: Ponzi şeması, yatırımcılara tek bir kötü karakter tarafından büyük karlar (çok az riskle) vaat edildiği yasadışı bir aldatmaca olarak tanımlanır. Orijinal yaratıcısının adını taşıyan bir Ponzi programı, müşterilere asla değerli bir ürün veya hizmet sağlamaz.

Private Key: Özel anahtar, yalnızca sahibi tarafından bilinen ve kripto para birimlerini harcamalarına izin veren bir harf ve sayı dizisi olarak tanımlanır. Bir başkasının tüm paranızı alabilmesini istemediğiniz sürece özel anahtarınızı ASLA PAYLAŞMAYIN!

Private Blockchain Kapalı blokzinciri  Sadece izin verilen katılımcıların erişmine açık olan ve izne bağlı olarak mutabakat sağlanan blokzincirini ifade eder. 

Premine: Halka açık hale getirilmeden önce maksimum arzın zaten yaratıldığı bazı yeni kripto para birimlerinin bir koşuludur. Bu, madencilik işlemi sırasında yeni madeni para oluşturulmayacağı anlamına gelir. Madencilik, blok zinciri olarak bilinen dijital kayıt üzerindeki bilgileri kaydetme ve doğrulama işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren her bilgisayar, dijital parayla ve önceden belirlenmemiş kripto para birimleriyle, yepyeni madeni paralarla bir ödül kazanabilir.

PoS: Proof of Stake veya PoS, fikir birliğine ulaşmak ve blok zinciri olarak bilinen dijital bir kayıt üzerine inşa etmek için bir süreç olarak tanımlanır. PoS ile kullanıcılar bir token teminatı (veya bir “hisse”) koyar ve önceki çözümlerden daha enerji ve maliyet etkin bir süreç kullanır.

Portfolio: Portföy, bir kişi veya kuruluş tarafından yapılan bir grup farklı yatırım olarak tanımlanır.

PoW: Fikir birliği algoritması,Proof of Work veya PoW, fikir birliğine ulaşmak ve blok zinciri olarak bilinen dijital bir kayıt üzerine inşa etmek için bir süreç olarak tanımlanır. PoW ile kullanıcılar bir bulmacayı çözmek için bilgisayarları aracılığıyla birbirleriyle rekabet ederler.Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya sürülmesiyle başarıyla hayata geçti. İşlemleri onaylamak ve bir blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak için kullanılan algoritmadır.  Bu algoritma bir blok zinciri oluşturmak üzere birbirine bağlanmış bloklar halinde toplanan işlemleri doğrulamak için kullanılır.

Pump and Dump: Pompalama ve boşaltma, bir varlığın (hisse senedi, kripto para birimi, vb.), İnsanların fiyatı (pompa) kar elde etmek için bu yüksek fiyatlardan satabilmeleri için yükselttikleri yasadışı bir manipülasyon olarak tanımlanır. Dump ise bunun tam tersidir.Kriptopara piyasaların’da fiyatın kısa zaman dilimi içerisinde, rutin piyasa hareketlerinin aksine hızla yükselmesini ifade eder. 

Public Key: Genel anahtar, kripto para biriminin alınmasına izin veren bir harf ve sayı dizisi olarak tanımlanır. Ancak, genel anahtarların genel adresler olarak kullanılması güvenli kabul edilmez.

Permissioned blockchain/ledger İzinli kayıt defteri  Belirli koşulları taşıyan katılımcılara erişim izni ve kayıt yetkisi veren blokzinciri defterini ifade eder. 

Phishing Kimlik avı, bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının giriş ve şifre veya kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerini vermesini sağlamaya çalışmasıdır. Bu genellikle orijinaline çok benzeyen sahte bir web sitesi veya uygulama kullanılarak yapılır. Bu, kripto para biriminde yaygındır çünkü yalnızca özel anahtar tüm kriptoparaları çalmak için yeterlidir. 

PoA (Proof of Authority) Bu, bir blok zincirindeki işlemleri ve blokları yalnızca onaylanmış hesaplar tarafından işlemek için bir doğrulama yöntemidir. Bunlar “doğrulayıcılar” olarak bilinir ve işlemleri bloklar halinde depolamak için özel yazılımlar çalıştırır. Kimlik sisteme bağlı olduğu için daha fazla güvene katkıda bulunabilir. 

PoB (Proof of Burn) Proof of Burn” anlamına gelir. Bu, kripto dünyasında ‘yakma’ olarak adlandırılan mevcut bir kripto parayı yok ederek yeni bir kripto para birimine yatırım yapma yöntemidir. Bu, özel, kullanılamaz bir adrese kriptopara göndererek yapılır. Bu genellikle bir blok zincirindeki kripto paraları yok etmenin tek yoludur. Bu yöntem, bir coin yeni bir takım ve yeni bir tokenle yeniden başlatıldığında da kullanılabilir. 

 PoD (Proof of Developer) PoD, “Proof of Developer” ın kısaltmasıdır. Bu, bir kripto para biriminin gerçek bir yazılım geliştiricisi tarafından oluşturulduğunun kanıtı olarak hizmet edebilecek herhangi bir doğrulama olabilir. Bu yöntem esas olarak dolandırıcılığı önlemek için yeni bir kripto para birimi başlatılırken kullanılır. 

Polka Polka, Ethereum’a benzer bir kripto para birimi olan Polkadot’un kısaltmasıdır. Ekosistemin büyümesi nedeniyle, tam ad yerine kısaca Polka’dan bahsedilir. 

Pre-Sale Bir ICO’nun “Halka Açık Satış” dan önceki aşaması “Ön satış”. Bu aşamada yatırımcılar ilk yatırımı yapabilirler. Token’lerin fiyatı genellikle halka açık satıştan daha düşüktür. Toplanan para genellikle daha fazla gelişme, kamu satışının finansmanı ve pazarın coşkusunu keşfetme yöntemi olarak kullanılır. ICO’nun kendisinin başarılı olmaması ve bir “geri ödeme” nin her zaman garanti edilmemesi mümkündür. Bu aynı zamanda ön satışı halka açık bir satıştan daha riskli hale getirir. 

Privacy coin Gizlilik için kullanılan kriptopara birimlerini ifade eder, kullanıcıların güvenliğine ve anonimliğine odaklanan bir kripto para birimidir. Bazı örnekler PivxDash ve Monero’dur

Protocol Protokol  Bir ağdaki etkileşimleri tanımlayan, genellikle fikir birliği, işlem doğrulaması ve ağa katılım şartlarını içeren kuralları ifade eder.

Pozitif Uyumsuzluk (PU) Bir hisse senedinin veya kriptopara fiyatı’nın dip yaparken göstergelerin yukarıya yükselmesi durumudur. Bu durum mevcut ürünün düşüş eğrisini tamamladığını ve bir süre sonra yeniden yükseleceğine işaret olarak kabul edilmektedir.

Q

QR Code: QR kodu “Hızlı Yanıt kodu” nun kısaltmasıdır ve kare şeklinde bir barkod türü olarak tanımlanır. Bu barkodlar akıllı telefonlar tarafından taranabilir ve bilgileri gösterir.

R

Rekt: Rekt tamamen yıkılmış ve harap olmuş olarak tanımlanmaktadır. Kripto para biriminde, toplam mali kayıp anlamına gelir. Bu, “harap” kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasıdır.

Regulation: Düzenleme, yetkili bir kuruluş tarafından bir faaliyeti kontrol etmek için oluşturulan ve cezaların kullanılmasıyla uygulanabilen kurallar ve kanunlar olarak tanımlanır.

Run: Çalışma, herhangi bir varlık türü için sürekli yükselen veya düşen fiyat eğilimi olarak tanımlanır. Yükselen bir fiyat trendi olan “boğa koşusu” veya aşağı yönlü bir fiyat trendi olan “ayı koşusu” cümlesini duyabilirsiniz.

Roadmap: Yol haritası, bir kuruluşun uzun vadede neyi başarmak istediğini gösteren tahmini tamamlanma tarihlerine sahip bir plandır. Bir yol haritasına bakmak, size kuruluşun müşterilerine ne sağlamak istediğini ve ne olmak istediğini anlamanızı sağlar.

ROI: Yatırım Getirisi veya ROI, bir yatırımın ne kadar karlı olduğunu ölçmek için kullanılan bir yüzdedir. ROI, yatırılan miktara göre bir yatırımın karını ölçer.

Ripple (XRP): Ripple, bankalar ve şirketler gibi kuruluşların neredeyse hiçbir ücret ödemeden güvenli ve anında para göndermesine olanak tanıyan teknolojiye sahip bir kripto para birimidir.

Raiden Network Ethereum blok zincirini ölçeklenebilir hale getirmenin bir yoludur. 

RSI    Göreli güç endeksi (ing. relative strength index) finans piyasaların analizinde kullanılan bir teknik indikatördür. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. RSI bir momentum indikatörüdür ve basitçe aşırı alım – aşırı satım sinyalleri üretir.

S

Sat Satoshi’nin kısaltmasıdır. 

Satoshi  100 milyon parçaya bölünebilen Bitcoin’in en küçük birimini ifade eder. Örn. Türk Lirası için kullandığımız Kuruş’un Bitcoin için karşılığı Satoshi’dir. 

Satoshi Nakamoto: En popüler kripto para birimi olan bitcoin’in kurucusu ve yaratıcısıdır. En küçük bitcoin miktarı (0.00000001) de onun adını taşıyordu, buna Satoshi deniyordu.

Scam “Dolandırıcılık”, dürüst olmayan bir kişi, grup veya şirket tarafından gerçekleştirilen hileli bir programdır. 

Scamcoin: Madeni paraya destek veren ve yatırım yapanlardan onu çalarken yaratıcısı için para kazanmak için oluşturulmuş sahte bir kripto para birimidir.

Scammer: Dolandırıcı, insanları para göndermeleri, özel bilgileri paylaşmaları veya değerli başka bir şey iletmeleri için kandıran kişi olarak tanımlanır.

SEC: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC, yatırımcıları korumaktan ve adil ve organize yatırım piyasalarını sürdürmekten sorumlu bir Amerikan devlet kuruluşudur.

Security Token: Güvenlik belirteci, gerçek dünyayı, fiziksel bir varlığı temsil eden dijital bir araç olarak tanımlanır.

Shitcoin: Kendisinden bahseden kişinin beğenmediği herhangi bir kripto para birimidir. Bitcoin olmayan herhangi bir madeni para veya yeni veya gelişmiş teknolojiden yoksun bir madeni para veya lansmandan sonra değersiz hale gelen bir madeni para olabilir.

Stake: Hisse, kullanıcı tarafından teminat olarak yatırılan kripto para birimi miktarı olarak tanımlanır. Bazı kripto para birimleri için bahis, işlemlerin doğruluğunu kaydetmeye ve doğrulamaya uygun hale gelmek için bir gerekliliktir. Teşvikleri, her işlem için her kullanıcı tarafından ödenen ücretleri kazanmaktır.

SPV: Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması veya SPV, boyut olarak 100 gigabayttan daha büyük olan tüm blok zincirini indirmek zorunda kalmadan bir kripto para birimi işleminin blok zincirine eklendiğini onaylamanıza olanak tanıyan bir yazılım olarak tanımlanır.

 SAFU Kripto para dünyasında güvenli anlamına gelen bir terimdir. Örneğin, bir hack olduğunda CEO’lar tarafından kullanılır ve ardından “Tüm kullanıcı fonları SAFU’dur,denir.

Second-Layer Solutions İkinci katman blokzinciri çözümleri Özellikle mikro ödemeler için blokzincirin ölçeklenebilirlik ve verimlilik sorunlarını çözmek amacıyla ana zincire paralel olarak çalışan blokzincirleri ifade eder. 

Seed Anahtar kelime  Kriptopara cüzdanlarının kriptopara adreslerini üretirken kullandığı 2048 kelime arasından rastgele seçilen 12-24 kelimelik özel anahtarı ve cüzdanın başlangıç noktasını ifade eder. 

SEC Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu” nun kısaltmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsız bir hükümet kuruluşudur. SEC, mali piyasalarla ilgili birincil sorumluluğa sahiptir. Federal menkul kıymetler yasalarını uygularlar, yeni kurallar önerirler ve ABD finans piyasalarını düzenlerler.  

Segregated Witness (SegWit) Ayrılmış Tanık  Bitcoin kullanıcılarının artması sebebiyle işlem ücretlerinin maliyetlerini düşürmek ve daha kısa sürede doğrulama gerçekleştirebilmek amacıyla 1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin blokzincirinde gerçekleştirilen teknik değişikliği ifade eder. Bu değişiklik ile beraber doğrulamada kullanılan ve oldukça yer kaplayan işlem imzaları işlem dökümünün dışına alınmıştır. 

SHA-256 256 Güvenli Kriptografik Özet Algoritması  ABD Ulusal Güvenlik Birimi NSA) tarafından geliştirilen “Güvenli Kriptografik Özet Algoritması” temelli kriptografik veri şifreleme yöntemini ifade eder. 

Shilling Shilling, bir kişinin sübjektif olarak bir kriptopara veya ICO’yu tanıtmasıdır. Bu bazen sadece bir istek ve bazen de mümkün olduğunca çok alıcı veya yatırımcıyı, fiyat yükselecek diye mümkün olduğunca  ikna etmek içindir. 

Side Chain Yan zincir  Ana zincirle paralel olarak çalışan, ana zincirle yan zincir arasında transfer yapılabilmesine olanak sağlayan protokol ve kulları eksik kalmış sanırım) içeren blokzincirini ifade eder. ikinci katman blokzincir çözümlerinin bir parçasıdır.) 

Short Bir varlığın fiyatının düşmesi üzerine işlem yaptığınız bir ticaret stratejisidir. Oldukça riskli bir taktiktir ve bu yöntemle kolayca para kaybedebilir yada kazanabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca yüksek risk toleransı olan deneyimli traderler ve yatırımcılar için yararlıdır. Shorting geleneksel finans dünyasından gelen, ancak artık kriptoda da mümkün ve çoğunlukla çoğu kriptopara’da yapılıyor. Kısaltması , ödünç alınan varlıkların piyasada satılarak daha düşük bir fiyattan geri satın alındığı ve farkla kazanç sağladığı bir uygulamadır. Daha yüksek kazançlar için yüksek kaldıraç kullanmak da mümkündür, ancak bu, daha da fazla kaybetme riski taşır.  

 Smart Contract Akıllı Sözleşme  Blokzinciri ağı üzerinde yer alan veriler üzerinde sınırları önceden belirlenen bir akış içerisinde işlem yapılmasını sağlayan ve güvenli bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanan merkezi olmayan platformu ifade etmektedir. Hukuki bağlayıcılık taşımayan akıllı sözleşmeler, tarafların zincirin içeriği hakkında anlaşarak kriptografik olarak imzalanmasıyla blokzinciri ağına yüklenmektedir.

Soft Fork Yumuşak çatallanma  Madencilerin yazılımlarını yükseltmesini gerektiren ve zincirde önceden geçerli olan işlemlerin geçersiz kılındığı zorunlu olmayan teknik değişikliği ifade eder. 

Softcap Alt Limit  Koin arzı sürecinde bir yatırımcıdan alınabilecek en düşük yatırım limitini ifade eder. Belirlenmiş olan alt limit sağlanmadığı sürece öncü coin koin arzı gerçekleştirilemez. 

Solidity Ethereum blok zincirinde çalışan “Akıllı Sözleşmeler” yazmak veya uygulamak için bir programlama dilidir.  

Stablecoin Stabil kriptopara  Üreticisi tarafından karşılığında 1:1 oranında itibari para rezervi tutulan ve kriptopara alım satım platformlarında USD, EUR, GBP, JPY vb para birimleri yerine kullanılan kriptoparalar. Örn. USDT Tether), Pax Paxos Standart), TUSD True USD) vb.) Ancak alım satım platformlarındaki işlem komisyonları nedeniyle bu kriptoparaların fiyatları 1 birim üzerinde ya da altında olabilmektedir. 

Staking Kripto paraları sisteme kilitleyerek kazanç sağlamaya “stake etmek” ya da “staking” denir. Staking yöntemi, Proof-of-Stake (Hisse İspatı, PoS) konsensüs algoritmasının uygulandığı ağlarda sıklıkla kullanılır. Ağ katılımcıları, belirli süre kripto paralarını cüzdanlarında tutma sözü vererek para kazanabilirler. Sisteme kilitlenen coin’ler, belirtilen süre boyunca transfer edilemez, başka bir işlemde kullanılamaz. 

Stale Block Hükümsüz blok  Hâlihazırda başarılı bir şekilde çözülmüş bir blok yapısının geçersiz kabul edilerek, tekrar kullanılmasının mümkün olmamasını ifade eder. 

Steemit Blockchain üzerinde çalışan bir sosyal medya platformudur. Bir blok zinciri olan Steemit platformu, kullanıcıların içerik paylaşarak,kriptopara kazandıkları çeşitli online oyunların olduğu blockchain tabanlı bir platformdur.

Stimmy ABD vatandaşlarının Koronavirüs döneminde kendilerini finansal olarak desteklemek için hükümetlerinden aldıkları paraya atıfta bulunan, teşvik için kullanılan argo bir terimdir. Bu yardım paketinin bir parçasıdır. Kripto para dünyasında, insanlar bu parayı Bitcoin veya diğer altcoinleri almak için kullanacağına inanıyor. 

Stop loss Zararı durdurma  işlemi olarak adlandırılır,yatırımcı tarafın’dan  alım satım işlemlerinde  karar verilen bir fiyat seviyesidir.
Menkul kiymetin fiyatı stoploss un altına inerse o ana kadar kaybedilen para önemsenmeden satış yapılmasıdır. 

Stokastik RSI göstergesi (Stoch RSI) aslında bir göstergenin göstergesidir. … Stokastik RSI, 0 ile 1 arasında bir değeri hesaplayan ve daha sonra bir çizgi olarak çizilen bir osilatördür. Bu gösterge esasen aşırı alım ve aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılır.

 

Slippage Slipaj kelimesi, İngilizce’deki slippage kelimesinin Türkçe halidir. Slipaj “kayma” anlamına gelmektedir.Finansal piyasalarda, fiyat kayması olarak anlamlandırılmaktadır. Uniswap pancakeswap gibi dex borsalarında sıkça fiyat farklarını ayarlamak için slippage oranları değiştirilmektedir

T

TA Teknik analiz anlamına gelir. Bu, bir kripto para biriminin veya hisse senedinin grafiğini farklı göstergelerle analiz etmek için kullanılır.  

Taint İz analizi  İki farklı kriptopara adreslerinin transfer hareketleri incelenerek birbiriyle olan yakınlığının incelenmesine verilen isimdir. Genellikle çalıntı hesapların araştırılmasında kullanılan bir yöntemdir. 

Tangle Arapsaçı  IOTA adı verilen kriptopara tarafından geliştirilen ve blokzinciri teknolojisinden farklı olarak hiçbir işlem ücreti olmadan varlık transfer edilmesini sağlayan ve kullanıcılar tarafından doğrulamaların gerçekleştirildiği alternatif teknolojiyi ifade eder. 

Token: Bir simge, değeri, hizmetleri veya bir ürünü temsil eden bir şey olarak tanımlanır.Dağıtık defter teknolojisinin kriptoparalar haricinde bir diğer uygulama örneği olarak ortaya çıkmıştır. Mevcut bir blokzinciri üzerinde bir proje ekosistemi içerisinde belli bir değer veya faydayı temsil eden dijital kripto varlıkları ifade eder. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri üzerinde üretilen projeler buna örnek olarak verilebilir. 

Tokenize: Fiziksel, gerçek dünyadaki varlıkları bir tokene dönüştürme süreci olarak tanımlanır. Bir belirteç, blok zincirinde bulunan bir varlığın dijital temsilidir.

Token Generation Event Jeton Üretme Etkinliği  Ethereum jetonlarının oluşturulma tarihini ifade eder. 

Total Supply: Toplam arz, bir kripto para birimi için şu anda mevcut olan ve yakılmış herhangi bir madeni para içermeyen madeni para miktarının tamamıdır. Madeni para yakmak, kripto para birimini harcanamaz bir adrese gönderme eylemidir.Bir kriptoparanın piyasada işlem gören toplam adedini ifade eder. 

Transaction [TX]: İşlem veya TX, bir iş anlaşması için bir kişiden diğerine para transferidir.

Testnet Test ağı  Geliştiriciler tarafından test aşamasında kullanılan, alternatif niteliğinde olan ve maddi değer taşımayan blokzincirini ifade eder. 

Tether Genellikle borsalarda USDT olarak adlandırılır. Bu, yaklaşık 1 ABD doları değerine eşittir, Kökleri ABD’de bulunan blockchain tabanlı stabil bir kripto para birimidir. 

Ticker/ Symbol Kısa kod  Kriptoparaların 3-4 karakterlik kısa kodları Bitcoin BTC, Ethereum ETH, Litecoin LTC vb.) 

Timelock/Locktime Zaman kilidi  Belli bir işlemin gerçekleşmesi için belli bir sürenin geçmesini veya blokzincirinin belli bir yüksekliğe ulaşmasını gerektiren bir tür ilkel akıllı sözleşme modelini ifade eder. 

Timestamp Zaman damgası  Belli bir işlemin gerçekleştiği zamanı ifade eden ve genellikle yıl-ay-gün-saat-dakika-saniye formatında belirtilen zaman bilgisini ifade eder. 

To the moon Bu ifade, kripto para birimi sohbet gruplarında ve forumlarda yaygındır. Büyük bir fiyat artışı arzusunu iletmek için kullanılır.  

TOR Soğan yönlendiricisi  Kullanıcının konum ve veri bilgisini gizleyerek anonim iletişim kurulabilmesine olanak sağlayan The Onion Router projesinin kısaltmas ını ifade eder. 

TPS Saniye başına işlem anlamına gelir ve bir ağın her saniye işleyebileceği işlem sayısını ifade eder.  

Trading Bot Ticaret botu, bir borsada veya kriptoapra borsasında bir tüccar için ticaret yapan bir algoritmadır. Ticaret botları hem profesyoneller hem de amatörler tarafından kullanılır 

 Transaction fee İşlem ücreti  Kriptopara transferlerinde işlemlerin güvenilir ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan madenciye işlem mukabilinde verilen ücreti ifade eder 

Trezor TheTrezor, birden fazla blok zinciri destekleyen popüler bir “Donanım Cüzdanı” dır. 

Trillion Bir trilyon, 1.000.000.000.000’dur. Bu kadar büyük bir rakam olduğu için bin milyar veya bir milyon milyon olduğunu da söyleyebilirsiniz. Çoğu insan için bunlar daha anlaşılır sayılardır.  

Trustless Güvenilir  Blokzincirinde gerçekleştirilen işlemlerin doğruluğunun ispatı için herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmamasını ifade eder. Blokzinciri yapı itibariyle her bir kullanıcı/katılımcının güvenini kazanmış bir sistem üzerine kuruludur. 

TVL: Total Value Locked / Toplam Kilitlenen Değer” kavramı sektörün büyüklüğünün değerlendirilmesinde sık duyulan popüler kavramlardan biri haline geldi.

U

UTXO: Harcanmamış İşlem Çıktısı veya UTXO, cüzdanınız tarafından alınan ve harcayabileceğiniz kripto para birimi olarak tanımlanır.

Utility Token: Fayda belirteci, bir ürün veya hizmete özel erişim sağlayan dijital bir birim olarak tanımlanır. Yardımcı program belirteci, bir spor etkinliğine erişim sağlayan bir bilete benzer şekilde erişim sağlar.

Unconfirmed Onaylanmamış  Bir işlemin madenci tarafından onaylanmamış ve blokzincirine eklenmemiş halini ifade eder. 

Unpermissioned Ledger İzne tabi olmayan kayıt defteri  Herhangi bir koşul aramaksızın herkesin erişimine ve işlemine açık olan blokzincir yapısını ifade eder. 

Unspent Transaction Output (UTXO) Harcanmamış işlem çıktısı Blokzincirde gerçekleşen işlem dökümünde transfer edilen kriptoparanın transfer edildiği adresten çıkmadığını ve harcanabilir olduğunu ifade eder. 

V

Virus: Virüs, kendini kopyalayabilen ve bir bilgisayardan diğerine yayılabilen zararlı bir yazılım parçasıdır.

Vertcoin (VTC): Vertcoin, internet üzerinden insanlar arasında gönderilebilen dijital bir para birimidir. Vertcoin’in benzersiz bir özelliği, geliştiricilerin bu madeni parayı sahibinin daha fazla parasını kazanmayı amaçlayan özel madencilik ekipmanından korumak için gereken her türlü adımı atmaya söz vermesidir. Bu, Vertcoin’in giriş seviyesi bilgisayarlarla madencilik yapmanın her zaman mümkün olacağı anlamına geliyor.

Virgin Bitcoin: Virgin bitcoin, madencilik yapan bir bilgisayar tarafından oluşturulan yepyeni bir bitcoin miktarıdır. Madencilik, blok zinciri olarak bilinen dijital kayıt üzerindeki bilgileri kaydetme ve doğrulama işlemidir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde madencilik, bilgisayarların karmaşık bir matematik problemini çözmek için birbirleriyle rekabet etmesini de gerektirir. İlk önce matematik problemini çözen bilgisayara bir ödül verilir ve bu da bakir bitcoin olarak bilinir.

Volume: Hacim, belirli bir süre boyunca alınıp satılan varlıkların (hisse senetleri, para birimi vb.) Miktarı olarak tanımlanır. Hacim, “satın alma hacmi” (“satış hacmi” olarak da bilinir) ve “teklif hacmi” (“satış hacmi” olarak da bilinir) olarak ayrılabilir.

Volatility: Oynaklık, bir varlığın fiyatının belirli bir süre içinde ne kadar değişebileceğinin ölçüsüdür. Apple ve Google gibi yerleşik şirketlerin hisse senetleri, bir günde çok değişebilen kripto para birimlerinden çok daha düşük bir oynaklığa sahiptir.

 Validator Doğrulayıcı  Blokzincirinde gerçekleşen işlemlerin ‘hukuka’ uygun ve çifte harcamaya yadayâda kötü niyetli işlemlere konu olmadığı gibi zincirin güvenliğine ilişkin hususlarda doğrulamakla görevli olan cihazı veya cihazı yöneten kişiyi ifade eder. 

Vaporware (aka Vapourware) Yazılım dünyasından, duyurulan ancak yayımlanmayan veya iptal edilen yazılımları belirtmek için gelen bir terimdir. Kripto para dünyasında sıkça kullanılır, ancak “Shitcoin” terimi daha yaygındır. 

 Vitalik Buterin Buterin, Kanada-Rus kökenli bir programcıdır. “Akıllı Sözleşmeler” in mucidi ve Ethereum’un kurucu ortağıdır. 

W

Wallet: Cüzdan, blockchain ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını alıp göndermelerini sağlayan bir yazılım olarak tanımlanır.

White Paper: Beyaz kitap, karmaşık bir ürün veya hizmeti açıklamak ve yatırımcıları faydalarına inanmaya ikna etmek için tasarlanmış bir pazarlama belgeleri koleksiyonu olarak tanımlanır.

Wash Trading Yıkama ticareti, ticaretin kendileri  tarafından  yapıldığı bir borsadaki faaliyettir. Bunun tek amacı işlem hacmini artırmaktır. Bu, yeni yatırımcıları bu varlığı işlem yapmaya çekebilir veya belirli bir borsa yoğun bir şekilde kullanılıyormuş gibi görünmesini sağlar ve böylece daha güvenilir görünmesini sağlar. Bu davranış geleneksel pazarlarda yasaktır. 

Weak Hands Zayıf eller” terimi, duygusal sıkıntı nedeniyle yatırımını veya bir kısmını satan bir yatırımcıyı ifade eder. Gerginleşen ve çok erken satılan kişilere kripto sohbet gruplarında “zayıf eller” denir.  

 WEB3 Merkezi olmayan web’in temelini oluşturan araştırma ve geliştirme ekiplerine fon sağlayan bir vakıf olan “Web 3.0 Technologies Stiftung” a 

 atıfta bulunmaktadır. Web2, bugün bildiğimiz şekliyle interneti ifade eder.  

 Whales: Balinalar, kripto para birimi gibi büyük miktarlarda bir varlığı alıp satmak için çok parası olan kişiler veya kuruluşlar olarak tanımlanır. Büyük miktarları taşıma yetenekleri onlara fiyatları manipüle etme potansiyeli verir.

Whitelist: Beyaz liste, onaylanan veya izin verilen öğelerin / katılımcıların listesi olarak tanımlanır.

Withdrawal address Kriptopara birimi almak için verilmesi gereken adres anlamına gelir. Bu terim genellikle borsalar tarafından kullanılır. Genellikle kişisel cüzdan adresinizi buraya girersiniz, ancak bu aynı zamanda başka bir borsanın “para yatırma adresi” de olabilir. 

Wrapped coinler

Blockchain ağındaki kripto para biriminin değerine 1:1 oranında eşit olan ve farklı blockchain ağında çalışabilen sanal varlığa Wrapped Token ismi verilir.

Wrapped tokenler, kripto para biriminin ait olduğu orijinal blockchain ağı dışında çeşitli cüzdan uygulamalarında olan dex ağlarında da işleme konulabilmesi için geliştirilmiştir.

X

XBT: XBT ile BTC aynı anlama gelir farklı olarak yazılmalarının sebebi ISO standartları gereği hiç bir ülkeye bağlı olmayan altın gümüş gibi varlıkların X ile başlaması gerekiyor, altının kısaltmasının XAU olması gibi.

Y

Yield Farming: Verim çiftliği, kripto varlıklarınızı işleterek mümkün olan en fazla getiriyi elde etme sürecidir. Kripto alanında DeFi büyük bir rol üstlendi ve bu alandaki hizmetler verim çiftçiliğini ortaya çıkardı. Günümüzde kripto varlıklarınızı havuzlara taşımanın, bu varlıklara ilgi çekmek için ona yıllık yüzde getiri (APY) vermenin yolları vardır.

YTD  Yatırım tavsiyesi değildir Kriptopara birimleri sohbetleri için yapılan bu kısaltma her hangi bir ürün için fikir beyan edilirken bunun yatırım tavsiyesi olarak algılanmaması için kullanılır. 

Yellow paper Bir araştırma belgesidir. Daha derinlemesine ve teknik bir analizi açıklar. Bu belgenin amacı, ilgili ve ilgilenenleri bilgilendirmektir. 

Z

Zero Confirmation: Sıfır onaylı işlem, henüz blok zincirinde kaydedilmemiş ve doğrulanmamış bir değişim olarak tanımlanır. Bunun yerine satıcı hemen parasını aldığını varsayar ve satılanı teslim eder.