1. Remember of Titans (2003)

Unutulmaz Titanlar

Tür: Spor/Dram

Boaz Yakin tarafından yönetilen bu gerçek hayat hikayesinden uyarlanan yapımın başrollerinde Danzel Washington, Will Patton ve Ryan Hurst yer alıyor. Irkçılığın yoğun olduğu bir dönemde Lise Amerikan Futbol takımın başına getirilen Koç Boone, kendini ve takıma seçtiği yeni öğrencileri, okuldaki ve semtindeki ırkçılara kanıtlamak zorundadır. Üstelik bunu yaparken hata yapma payı yoktur. Takımın kendi içindeki ve çevresindekilerle olan mücadelesinden rakiplerle yarışmaya sıra gelebilecek midir? Başaracaklarına bakılmaksızın arkadaşlık, eşitlik ve takım olma konusunda aldıkları yol akıllara kazınacak cinsten. Filmi kendinizi bu güzel mücadeleye kaptırarak, adeta bir Titan taraftarı olarak izleyeceğinizi umuyoruz.

2. Win Win (2011)

Kazananlar Kulübü

Tür: Spor/Komedi

Tom McCarthy imzalı filmin başrollerinde Paul Giamatti, Alex Shaffer ve Bobby Cannavale yer alıyor. İşleri yolunda gitmeyen Avukat Mike (Paul Giamatti) aynı zamanda bir lise takımında gönüllü olarak koçluk yapmaktadır. Mike içinde bulunduğu maddi sıkıntılardan çıkış yolunu, temsil ettiği yaşlı bir müvekkilinin haklarını kendi üzerine almakta bulur. Fakat aniden orataya çıkan müvekkilinin torunu Kyle (Alex Shaffer) ve sonrasında Kyle’ın bağımlılık tedavisi gören annesi olaya dahil olarak Mike’ın işleri düşündüğü gibi kolay halledemeyeceğinin habercisi olurlar.

 Kyle’da güreş sporuna inanılmaz bir yatkınlık gören Mike, içinde bulundukları bu karmaşık durumdan herkesin kazanarak çıkabileceği bir yol olduğunu düşünmeye başlar. Mike maddi sorunlarını aşıp, güreş sayesinde başarıyı yakalarken, Kyle içinde bulunduğu sorunlu hayatı ve yalnızlığından bir aile sıcaklığı bularak çıkabilecek midir? Güzel yazılmış senaryosu ve doğal oyunculuklarıyla lezzetli bir film sizi bekliyor!

3. Goal! (2005)

Gol!

Tür: Spor

Danny Cannon’un 2005 çıkışlı yapımı “Goal!” Meksika’dan ABD’ye mülteci olarak geçen Santiago Muñez’in yaşamından bir kesiti bize aktarmakta. Los Angeles’ta babasıyla günlük sıradan işlerle uğraşan fakat çok yetenekli bir sporcu olan Santiago’nun tek hayali vardır; Profesyonel bir futbolcu olabilmek! FIFA ile işbirliği de yapılmış olan bu yapımda birçok gerçek takım ve futbolcuyu görebileceksiniz! Santiago’nun içindeki umut, çaba ve başarma arzusu onu zirveye taşıyabilir mi? Meşin yuvarlağın peşinde koşan bir genç, hayallerine ulaşabilir mi? Yeşil sahalardan uzak kaldığımız bu dönemde içimizdeki spor tutkusunu besleyen bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

4. Invictus (2009)

Yenilmez

Tür: Spor/Dram

Yönetmenliğini sinemanın usta isimlerinden Clint Eeastwood’un yaptığı, oyuncu kadrosunda Morgan Freeman ve Matt Damon gibi başarılı isimlerin bulunduğu “Invictus”, 1995 yılında yapılmış olan Rugby Dünya Kupası sürecinde Nelson Mandela’nın yaşamından bir bölümü perdeye aktarmaktadır. Morgan Freeman, kendisine verilen her türlü rolün üstesinden hakkını vererek geldiğini bu yapımda da tekrar tekrar sinemaseverlere göstermiştir. Film, Nelson Mandela’nın Güney Afrika Başkanı olduğu dönemde, halk arasındaki ayrımcılığın ve eşitsizliğin önüne spor ile geçmek amacıyla, rugby takımının kaptanı ile birlikte yaptığı işbirliğini konu almaktadır. Sporun hiçbir zaman sadece spor olmadığını anlatan film, bu gücün bir milleti barıştırmak amacıyla kullanılmasının yarattığı sonuçları gösterir. Hem genel kültür anlamında Güney Afrika ve Nelson Mandela ile ilgili bilgi edinmek, hem de keyifli vakit geçirmek isteyen izleyicilerimizin izlemesini kesinlikle öneriyoruz.