1.Hayatını Yaşamak

Vivre sa vie : Film en Douze Tableaux (1962)

Tür: Bağımsız/Dram

Sinema tarihinin şüphesiz yaşayan efsanesi olan Jean-Luc Godard’ın yönettiği, Fransız Yeni Dalga akımının en önemli eserlerinden birisi olan “Vivre sa vie” sanat dünyasının kapılarını bizler için aralıyor. Film; oyuncu olma hayaliyle ailesini bırakan tezgahtar Nana’nın yaşam öyküsünden 12 tabl sunuyor. Otoriteler tarafından dünya sinemasının en değerli işlerinden biri olarak görülen bu filmi tüm sinemaseverlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

2.Paris, Seni Seviyorum

Paris Jet’Aime (2006)

Tür: Bağımsız/Romantik

22 farklı yönetmenin çektiği kısa filmlerden oluşan “Paris Jet’Aime”, bizi Paris’in sanat, aşk ve macera dolu sokaklarına götürüyor! Birçok usta yönetmen ve oyuncuyu barındıran bu yapım, eve kapandığımız bu günlerde size Avrupa esintileri yaşatacak!

3.Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası

71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (1994)

Tür: Bağımsız/Dram

Michael Haneke’nin yazıp yönettiği, birçok festivalden ödüller ile dönmüş olan “Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası” filmi, bağımsız sinemacılığın çok etkili bir örneği olarak size sanat dolu dakikalar yaşatacak! Adını filmin içerisindeki 71 sekanstan alan film, günümüzün en büyük felsefi sorunlarında birisi olan yabancılaşmayı konu edinmekte. Birbirinden farklı hayatlar yaşamakta olan insanların yolu bir olay sebebiyle kesişir ve olaylar gelişir.

4.Protesto

La Haine (1995)

Tür: Bağımsız/Suç

Mathieu Kassovitz’in yazıp yönettiği 1995 yapımı “La Haine”, bizi Fransa ghettosunda bir yolculuğa çıkarıyor. Film varoşlarda yaşamını sürdürmeye çalışan göçmen, Yahudi ve siyahi üç gencin hikayesini aktarmaktadır. Cannes, Akademi gibi birçok ödülü bulunan, siyah beyaz olarak yayınlanan bu film, isyan, ırkçılık ve sosyal eşitsizlik kavramları hakkında sorgulamalar yapmanızı sağlayacak!