1. Gemide (1998)

Tür: Suç/Dram

Serdar Akar’ın yönettiği, Erkan Can, Haldun Boysan, Naci Taşdöğen ve Yıldırım Şahinler’in başrollerini üstlendiği yapım, gösterildiği yıllarda Türk sinemasına apayrı bir soluk getirmiştir. Daha çok dizilerde görmeye alıştığımız, bu filmde bir geminin kaptanını canlandıran Erkan Can’ın efsane bir oyuncuya dönüşme yolculuğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Kaptan ve mürettebatının başından geçen enteresan olayları ve bunlara aldıkları garip aksiyonları izlerken bazen gülerek bazen de değer yargılarımızı sorgularken buluyoruz kendimizi. Serdar Akar’ın neredeyse tek mekanda geçen bu filmde insanları ve toplumu bu kadar iyi yansıtması, yönetmenin ustalığını gözler önüne seriyor. Yayınlandığı dönemden çok sonrasında büyüyen ve kült haline gelen yapımlardan birisi olan “Gemide”, klasikleşmiş replikleri, Kaptan’ın unutulmaz tepkileriyle her izlendiğinde hoş bir tat bırakan klasiklerden biri konumunda.

(Not: Madde kullanımı, şiddet ve cinsellik içermektedir.)

2. Barda (2007)

Tür: Suç, Dram

Senaristliğini ve yönetmenliğini Türk Sinemasının önemli ismi Serdar Akar’ın yaptığı, oyuncu kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Nejat İşler, Melis Birkan ve Hakan Boyav gibi oyuncuların yer aldığı “Barda” , bir eğlence merkezinde yaşanan acı dolu olayları ekrana aktarmaktadır. Gerçek bir olaydan esinlenilerek yapılan film; Bulundukları bölgenin varoşlarından çıkagelmiş, madde etkisi altındaki bir grubun, bardaki üniversiteli gençlere yaptıkları akıl almaz işkenceleri konu almaktadır. Toplumdaki ayrışmanın ve kutuplaşmanın yarattığı kaosun nelere sebep olabileceğinin acı, şiddet ve trajedi dolu bir örneği olan “Barda”, vermek istediği mesajı sizi oldukça rahatsız ederek sunmakta.

(Not: Madde kullanımı, şiddet ve cinsellik içermektedir.)

3. Pardon (2005)

Tür: Komedi, Dram

Ferhan Şensoy’un gerçek olaylardan esinlenerek yazıp, baş rolünü Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş ile oynadığı yapım, Mert Baykal tarafından yönetilmiştir. İbrahim (Ferhan Şensoy) karakterinin asker kaçağı olması nedeniyle polisten kaçmasının ardından yakalanmasını ve suçsuz iki arkadaşını da olaya dahil ederek işlemedikleri suçlardan haksız yere hapis yatmalarını konu alan yapım, mizahı, güldürmek kadar eleştirmek için de çok etkili bir şekilde kullanıyor.Üç arkadaşın yaşadığı bu trajikomik hikaye, adalet sisteminin sağlam bir eleştirisini bize sunarken, akıllara kazınan sahneleri ve karakterlerin düştüğü olağanüstü durumlarıyla, Türk sinemasının en kendine has komedilerinden birini ortaya çıkarıyor. Kavuğun iki temsilcisinin birden çok özel performanslarına tanıklık ettiğimiz filmin bu yönünü de söylemeden geçemeyiz.

4. Vavien (2009)

Tür: Kara Mizah, Dram

Senaryosunu Engin Günaydın’ın yazdığı, başrolünde yine Engin Günaydın ve Binnur Kaya’nın bulunduğu Taylan Biraderler’in 2009 çıkışlı yapımı Vavien, Türkiye’deki kasaba toplumunu, kültürünü, aile ilişkilerini gözler önüne seriyor. Tokat ilinde yaşayan elektrikçi Celal, hayatından memnuniyet duymayan, karısı ve çocuğuyla sağlıklı ilişkileri bulunmayan, bunalmış bir karakterdir. Karısı Sevilay ise herkesin çevresinde bulunan, ailesi için saçını süpürge etmiş bir Anadolu kadınıdır. Sevilay’ın babasının Almanya’dan gönderdiği paralardan haberdar olan Celal, bunları gizli gizli gittiği pavyonlarda harcamaktadır. Çocuklarının kafası ise bambaşka yerlerdedir… Yaşamları bu şekilde sürmekteyken Celal bir gün öyle bir olay gerçekleştirir ki, her şey apayrı bir noktaya gelir… Film, mizah türünü verilmesi gereken mesajların bir aktarım yolu olarak  kullanarak, size toplumumuzun üstü örtülen gerçeklerini gösteriyor. Siz de bu hikayeye tanık olmak istiyorsanız, Vavien’i kesinlikle değerlendirmelisiniz!