1.Breaking Bad (2008-2013)

Tür: Suç, Aksiyon, Dram

Vince Gilligan’ın yarattığı Breaking Bad, dizi tarihinde bir başyapıt olarak yerini çoktan aldı. İzlememiş olanlar yok denecek kadar az olsa da yapılacak her listede gözlerin arayacağı aşikar. Bryan Cranston’ın 5 sezon boyunca adeta kimliğine büründüğü Walter White, dizi tarihinin en ikonik karakterlerinden biri olarak çıkıyor karşımıza. Sade bir hayatı ve geçim sıkıntıları olan Kimya öğretmeni Walter’ın, kanser hastası olduğunu öğrendikten sonra aldığı radikal kararlarla, işlerin hayal bile edemeyeceği bir noktaya gelişini izliyoruz. 5 sezon boyunca gerilimi ve temposunu yükselterek ilerleyen dizide, Walter’ın suçlular, çeteler, hatta suç organizasyonlarıyla olan mücadelesini, kendisini ve sevdiklerini koruma içgüdüsünü ve akıl oyunlarını (tekrar bile olsa!) izlemekten keyif alacağınızı düşünüyoruz.

(Not: Madde kullanımı ve şiddet içermektedir.)

2. Sons of Anarchy (2008 – 2014)

Tür: Suç/Aksiyon

Yapımcılığını Kurt Sutter’in yaptığı dizi, California taşrasında bulunan “Sons of Anarchy ismindeki bir motosiklet çetesinin suç, aksiyon, komedi ve dram dolu günlerini sizlere aktarıyor! Mükemmel soundtrackleri ve olay örgüsü ile izleyicileri sanki çetenin üyesiymiş gibi hissettiren bu diziyi kesinlikle değerlendirmelisin!

(Not: Madde kullanımı, şiddet ve cinsellik içermektedir.)

3. Friends (1994 – 2004)

Tür: Komedi

Yapımcılığını David Crane ve Marta Kaufmann’ın üstlendiği, dünya üzerindeki en çok izlenen sit-comlardan olan Friends’i hala izlememiş olanlar için tekrar hatırlatma gereği duyduk! Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın yaşadığı maceralar size hem kahkaha dolu dakikalar yaşatacak, hem de dostluğun önemini gösterecek!

4. Saygı: Bir Ercüment Çözer Dizisi (2020)

Tür:Aksiyon/Suç

Yönetmenliğini Ali Taner Baltacı’nın yaptığı, oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Erkan Can, Miray Daner, Boran Kuzum gibi ünlü oyuncuların bulunduğu “Saygı” bir “Behzat Ç.” Spin-off’udur. Behzat Ç’den tanıdığımız Ercüment Çözer karakterinin saygı kavramına olan hassasiyeti ve saygısızlıkta bulunanları yok etme prensibi, ekrana aktarılmaktadır.

5. Black Mirror (2011)

Tür: Bilimkurgu

Giderek artan teknoloji çılgınlığı, tüketim, sosyal medya bağımlılığı ve daha nicesi… Geçmişte yazılı olarak yapılan distopya kitaplarının, dizi şeklindeki mükemmel bir örneği! Her gün yaşantımıza farklı teknolojiler, konseptler ve araçlar girmekte. Peki gelecekte dünyamız nasıl bir yer olacak? Kesin cevaplarını bilemeyiz ama, tutarlı teorileri görmek isteyen izleyiciler Black Mirror’a bir göz atmalı.

6. BoJack Horseman (2014 – 2020)

Tür: Yetişkin Animasyon/Komedi

Raphael Bob-Waksberg tarafından yaratılan “BoJack Horseman” bir yetişkin animasyonudur. California’da geçen dizi, eski ünlü bir oyuncu olan BoJack’in geçmişe duyduğu özlem ile birlikte yeniden ünlü olma hikayesini anlatıyor. Karakterimizin iç bunalımları ve detaylı hazırlanmış psikolojik yapısı sizi hem güldürecek, hem de kendinize benzettiğiniz yönler olacak!

7. Bartu Ben (2018)

Tür: Komedi

“Bir az ünlünün, az daha ünlü olma hikayesi.” Yönetmenliği Tolga Karaçelik tarafından yapılan BluTV  özel dizisi “Bartu Ben” oyuncu ve müzisyen Bartu Küçükçağlayan’ın hayatından bir kesit sunmaktadır. Geçmişte “Yalan Dünya” dizisi ile kazandığı popülaritenin git gide kaybolduğunu ve parasının tükendiğini fark eden Bartu, acilen bir şeyler yapmalıdır!

8. Antik Dünyanın Dahisi

Genius of the Ancient World (2015)

Tür: Belgesel

Tarihçi Bettany Hughes,  Sokrates, Buda ve Konfüçyüs’ün  yaşamlarının ve yıllar geçmesine rağmen varlığını sürdürmeye devam eden etkilerinin peşine düşmek üzere Çin, Hindistan ve Yunanistan’a gider.

9. Ozark (2017)

Tür: Gerilim

Bill Dubuque ve Mark Williams tarafından yapılan Netflix Dizisi Ozark, bir finans danışmanının kara para aklamak için ailesiyle beraber Chicago’dan Ozark’a taşınmasını konu alır. Daha çok komedi filmlerinden tanıdığımız Jason Bateman, Marty Byrde karakteriyle sakin ama etkileyici bir performans sunuyor. Marty ve ailesinin suç işlerken yakalanmamayı, mafya için çalışırken harcanmamayı becerebilmek için neleri feda edip ne kadar değişebileceklerini işleyen 4 sezonluk bu diziyi bir çırpıda bitireceğinize eminim! Breking Bad’i bitirip, boşlukta kalanlar için sağlam bir alternatif olabilir.

10.Dogs Of Berlin (2018)

Tür:Aksiyon/Suç

Christian Alvart’ın yönetmenliğini yaptığı Netflix özel yapımı olan “Dogs Of Berlin” birçok konu başlığını kendi içinde topluyor.  Berlin’de yaşayan birbirinden ayrı özelliklerdeki Türk&Alman iki dedektif, bir futbolcu cinayetini çözmek üzere beraber çalışmak zorunda kalırlar. Hem Almanya’da Türk & Arap & Siyahi olmanın zorluklarının aktarıldığı, hem de Almanya’nın karışık iç yapısının seyircilere gösterildiği dizinin kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

(Not: Madde kullanımı şiddet ve cinsellik içermektedir.)

11. Mr. Robot (2015 – 2019)

Tür: Psikolojik Gerilim

Yapımcılığını Sam Esmail’in üstlendiği, başrolünde “Bohemian Rhapsody filminde Freddie Mercury rolüyle” hatırladığımız Rami Malek’in bulunduğu dizi, birçok psikolojik sıkıntıyla uğraşan bir hacker olan Elliot Alderson’ın, Mr. Robot adıyla bilinen bir anarşist hackerın topluluğuna davet edilmesiyle başlar. Psikoloji, dram, ve cyberpunk türlerinin birleştiği bu yapımı kesinlikle tek solukta izleyeceksin!

İyi Seyirler! 😊